Odložení nových pravidel pro boj proti daňovým únikům velkých firem

Nová pravidla pro boj proti daňovým únikům velkých korporací budou o rok odložena a začnou platit nejdříve od ledna 2020.

  • Podnikání a investice
  • 5. 12. 2018

Odložení nových pravidel pro boj proti daňovým únikům velkých firem

V červnu tohoto roku vláda schválila daňový balíček – soubor novel daňových zákonů, zákona o daních z příjmů, zákona o dani z přidané hodnoty a daňového řádu.

K nejvýraznějším změnám má dojít v oblasti zákona o daních z příjmů. Nová pravidla pro boj proti daňovým únikům velkých korporací se staly jednou z nejvýznamnějších součástí daňového balíčku. Zákonodárci však kvůli zdržení ve sněmovně nestihnou balíček schválit do konce letošního roku tak, aby novinky mohly začít platit od 1. ledna 2019. Ministerstvo financí očekává, že by balíček mohl být ve sněmovně zákonodárci schválen během prvních tří měsíců roku 2019.

Některé novinky v DPH by měly podle plánu resortu začít platit od 1. dubna. Např. daň na elektronické cigarety by mohla být uvalena ještě dříve − už první den nového kalendářního měsíce po vyhlášení zákona.

Oproti tomu nová pravidla pro boj proti daňovým únikům velkých korporací budou nejméně o rok odložena a začnou platit nejdříve od ledna 2020. Všechny legislativní úpravy týkající se daní z příjmů nemohou být nikdy aplikovány na již probíhající zdaňovací období.