Ministerstvo financí nabídne sjednocení odvodů a daně živnostníkům

Připravuje se nový zákon, který by usnadnil podnikání pro živnostníky.

  • Podnikání a investice
  • 5. 2. 2019

Aktuálně se pracuje na vládním návrhu zákona, který by významně zjednodušil odvodové povinnosti pro malé živnostníky a sjednotil tak daně a odvody do jedné paušální platby. Živnostníci, jejichž roční příjem nepřekročí 1 mil. korun, by tak mohli vyřídit najednou daň z příjmu i zdravotní a sociální pojistné, už žádné přiznávání na třech různých formulářích.

Ing. Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí uvedl, že „Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5 400 korun – 5 500 korun měsíčně.“ Daň by dle informací z ministerstva byla 500 korun.

Živnostníkům by tímto odpadla povinnost podávat daňové přiznání a s tím související případná daňová kontrola. Ušetří také na výdajích za účetní služby, daňové poradce a obecně by se snížila administrativní náročnost podnikání.

„Chceme tím malým živnostníkům ušetřit čas, peníze i stres, které jsou s plněním odvodových povinností spojeny. Díky tomu se budou moci více věnovat svým zákazníkům, klientům, obchodním partnerům, nebo třeba rodině,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

V případě schválení by zákon mohl začít platit od roku 2021, paušální daň by měla být dobrovolná.