Alibismus prostoupil českou politiku

Termín alibismus se dle výkladového slovníku dá vyložit mimo jiné jako "politika dvojí tváře". Učebnicový příklad politického alibismu předvedla vláda Andreje Babiše právě v těchto dnech.

  • Daňový blog
  • 29. 5. 2019

Od počátku letošního roku dochází mezi ministryní financí  a ministryní práce a sociálních věcí k tvrdým střetům ohledně rozpočtových zdrojů pro zvýšení rodičovského příspěvku. Jedná se o pár miliard, obě ministryně jsou neústupné, přitom částka samotného zvýšení je celkem bagatelní. I po zvýšení tohoto příspěvku je zřejmé, že s životní úrovní mladé rodiny nijak nepohne, částka 100.000 Kč na rok při současných cenách základních životních potřeb na jinou než bídnou životní úroveň nevystačí.

Dochází k hádkám, na které děti se příspěvek vlastně bude vztahovat, situace je nejasná, dámy si stále stojí za svým. Ale necelé dva týdny před volbami do Evropského parlamentu hádky jako mávnutím kouzelného proutku ustanou. Peníze se snad prý někde našly a tato informace, dostatečně zdůrazněná, proběhne všemi sdělovacími prostředky. Před volbami je přece nutné posbírat co nejvíce bodů.

V neděli 26. května 2019 volby skončily, začíná nový volební cyklus (v České republice pohříchu krátký), další volby do krajských zastupitelstev a do jedné třetiny Senátu přijdou již na podzim příštího roku. Pondělí 27. května 2019 je tak ideální čas na zveřejnění připravovaných nepopulárních kroků, lidé snad do dalších voleb vychladnou.

A v pondělí to skutečně přišlo. Návrh ministertva financí na  zvýšení spotřební daně na alkohol a tabák, tentokrát poměrně razantní. Většina lidí si dobře nachystaného timingu ani nevšimne, manipulace mas lidí se zapřít nedá, přitom většina inteligentní části populace by s tímto krokem asi neměla ani žádný problém, například z mé vlastní peněženky toto opatření odčerpá za rok maximálně desetikorunu.

Je nutné, abychom se více zamysleli nad souvislostmi. Vyhodnocujme informace v kontextu s jinými informacemi, nepodřizujme své životy čtení a sledování bulvárních nesmyslů, kde skutečně žádné souvislosti nenajdeme. Nenechme ze sebe udělat tupé stádo ovcí.

 

05/2019  Mgr. Tomáš Pelikán

 

Daňový Klub používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

OK