EU vyškrtne Belize ze seznamu daňových rájů, zůstane osm zemí

Brusel 4. listopadu (zpravodaj ČTK) - Malý středoamerický stát Belize zmizí ze seznamu zemí nespolupracujících s Evropskou unií v daňové oblasti. Vyplývá to z dokumentu, který budou tento pátek schvalovat unijní ministři financí. Pokud se na návrhu shodnou, na černé listině daňových rájů zůstane osm zemí.

  • Podnikání a investice
  • 4. 11. 2019

Listina má přispět k boji s "vyhýbáním se daňovým povinnostem". Zařazeny na ni jsou země, u kterých má EU pochyby okolo daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění či dodržování mezinárodních pravidel namířených proti snižování daňových základů a přesouvání zisku.

Podle návrhu programu pátečního zasedání připraveného finským předsednictvím by ministři měli vyškrtnutí Belize schválit bez diskuse. Stát, který byl dosud znám tím, že lákal firmy a byznysmeny odpouštěním řady podstatných daní, podle EU zlepšil svůj přístup natolik, aby již na seznamu nefiguroval.

Unie listinu vytvořila předloni a postupně se na ní dostalo až 15 států. Některé z nich od té doby zlepšily spolupráci v daňové oblasti a byly ze seznamu vyškrtnuty. Po vyřazení Belize na něm zůstane Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.