Británie odloží plánované snížení daně ze zisku

Londýn 18. listopadu (ČTK) - Britská konzervativní vláda se rozhodla odložit snížení daně ze zisku plánované na příští rok. Na konferenci Konfederace britského průmyslu (CBI) to dnes oznámil premiér Boris Johnson. Odklad snížení daně podle něj ušetří šest miliard liber (180 miliard Kč), které bude moci vládat použít na "priority britského lidu", včetně zdravotnického systému NHS.

  • Podnikání a investice
  • 18. 11. 2019

Sazba daně ze zisku měla podle dřívějších plánů v dubnu klesnout z 19 na 17 procent. Proti snížení daně se stavěli opoziční labouristé, podle jejichž názoru by se sazba měla vrátit na 26 procent, tedy na úroveň z roku 2011, uvedl server BBC.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn se na dnešní konferenci CBI ohradil vůči obviněním z negativního postoje vůči podnikatelskému sektoru. Hájil rovněž plány na zestátnění některých podniků, například poštovní společnosti Royal Mail, železničních firem či sítí pro rozvod energie a vody.

"Pokud bude zvolena labouristická vláda, uvidíte více investic, než se vám kdy zdálo," řekl Corbyn vedoucím přestavitelům podnikatelského sektoru. "Budete mít nejlépe vzdělanou pracovní sílu, v jakou byste kdy mohli doufat," dodal.