Soud v Brně otevře část případu krácení daní se škodou 160 mil.

Brno 22. listopadu (ČTK) - Krajský soud v Brně se bude muset zabývat částí případu krácení daní se škodou vyčíslenou na 160 milionů korun. Ve věci dříve potrestal šest lidí, část rozsudku týkající se jednoho z nich ale po odvolání zrušil olomoucký vrchní soud. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

  • Černá kronika
  • 25. 11. 2019

Podle státního zástupce obžalovaní Oldřich Tatýrek, Vladimír Tulek, Petr Šťastný, Petr Cabadaj, Tomáš Harašta a Pavel Jedlička jako jednatelé firem v letech 2009 až 2012 vyhotovovali fiktivní faktury, které si vzájemně fakturovali za práce, které se neuskutečnily. Faktury následně uplatňovali u finančních úřadů kvůli odpočtům daně z přidané hodnoty.

Šlo především o stavební práce, například o rekonstrukci domova důchodců ve Znojmě nebo stavbu fotovoltaické elektrárny v Bystřici pod Hostýnem. Za největší škodou stojí podle žalobce Tatýrek, v jeho případě jde zhruba o 151 milionů korun, část byla ve stadiu pokusu. Částky se mezi obžalovanými prolínají, u Cabadaje jde o škodu asi 62 milionů korun, u Tulka o 25 milionů korun.

Brněnský krajský soud loni v lednu Tatýrkovi uložil trest devět let vězení a zákaz činnosti výkonu funkce ve statutárních orgánech na deset let. Cabadajovi uložil trest vězení na šest let, zákaz činnosti byl pětiletý. Nepodmíněný pětiletý trest dostal i Jedlička, i v jeho případě byl zákaz činnosti na pět let. Zbylým třem soud uložil podmíněné tresty.

Proti rozsudku se odvolali Tatýrek, Cabadaj, Harašta a Jedlička a také poškozené finanční úřady. Vrchní soud v Olomouci částečně zrušil rozsudek v případě Cabadaje, věc bude muset znovu projednat brněnský soud. Šťastný má podle olomouckého soudu také nově nahradit majetkovou újmu Finančnímu úřadu pro Plzeňský kraj, a to 12 milionů korun. Odvolání Harašty a Jedličky soud zamítl. Není ještě dořešená věc Tatýrka a Tulka, olomoucký soud je vyloučil k samostatnému řízení.