Čekáme na bod zlomu, ale neztrácíme naději

Spousta lidí si klade otázku, co všechno se ještě bude muset stát a jakou další potupou bude muset Česko projít, než se zbaví vlády bezcharakterního populisty, proti vlastní vůli komunisty, agenta komunistické Státní bezpečnosti či informátora policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Andreje Babiše.

Střet zájmů - to je sousloví, které v posledních měsících bez přestání rezonuje většinou evropských a také některými zámořskými deníky, a to v souvislosti s dokončením auditů čerpání stukturálních dotací z Evropské unie v České republice. Z auditních zpráv jednoznačně vyplývá, že předseda vlády České republiky Andrej Babiš je v kolosálním střetu zájmů, neboť nijak neztratil svůj vliv na koncern Agrofert, který v roce 2017 formálně vložil do svěřenských fondů AB private trust I. a AB private trust II. Další z premiérových problémů. Kolikátý, to už se ani nedá dopočítat, už jsme si zvykli, že skoro každý týden vypluje na světlo nějaká další kauza.

Zde je jen skromný demonstrativní výčet Babišových problémů: Čapí hnízdo, ovlivňování nezávislosti novinářů, ovlivňování finanční správy, zneužití korunových dluihopisů, vyvádění peněz z Agrofertu prostřednictvím firem PLASTAGRA a FERTAGRA, prodej nadhodnocených akcií společnosti PROFROST za účelem legalizace příjmů, krácení daní prostřednictvím fiktivní reklamy na farmě Čapí hnízdo a mnoho dalších. Na jednoho člověka spousta malérů, většina z nich však zůstala zametena kdesi pod kobercem.

Dále můžeme pokračovat i skandály v době COVIDové - zakleknutí na výrobce destilátů Žufánek, který přeorientoval část výroby na výrobu dezinfekce (výrobou totiž lezl do zelí společnosti PREOL a. s. z koncernu AGROFERT), ostatně i z odkladu splátek úvěrů bude těžit nejvíce právě AGROFERT, který je kumulativně zaúvěrován částkou přes 43 mld. Kč. A podpora živnostníkům a malým podnikům? Nulová. Jen dohady, nekonzistentní návrhy, nesmyslné a nesystémové uzávěry některých provozoven.

Bezcharakterní lidé jdou při honbě za mocí a bohatstvím přes mrtvoly, chorobná touha po moci či majetku je popisována i v učebnicích psychiatrie. Pohnutek, které Andreje Babiše k jeho činům vedou, není nutné analyzovat nebo snad se je snažit pochopit. Pro slušného člověka to nebude pochopitelné nikdy. A mnoho lidí si začne klást jinou otázku - nejsem tady špatně? Proč vlastně podnikám ve státě, kde se zaklekává na podnikatele, kde zákony svědčí jen vyvoleným, kde se podvod a lež staly morální normou?

Důvodem je naděje. Naděje, že bude líp, v tom jediném se dá Andreji Babišovi věřit. Český národ se zlomit nenechá. Nejsou roušky? Nevadí, ušijeme si je sami a rozdáme potřebným. Není desinfekce? Nevadí, přepálíme ovoce a vyrobíme si ji sami. Nejsou ochranné štíty? Ani to nevadí, vytiskneme si je na 3D tiskárnách sami. Važme si všech těch poctivých a vynalézavých lidí, važme si sami sebe. Jiný takový národ nikde na světě neexistuje.

04/2020 Mgr. Tomáš Pelikán