Evropská komise: Audit k Babišovi a Agrofertu je konečný

Brusel 2. prosince (zpravodaj ČTK, DK) - Aktualizováno 3. prosince - Audit ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše je konečný. Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož musí české úřady do dvou měsíců Bruselu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě. Lhůta se začne počítat od chvíle, kdy do Prahy dorazí český překlad anglického originálu, který obdrželo české ministerstvo pro místní rozvoj v pátek. Komise zároveň trvá na tom, že obsah zprávy je tajný.

  • Podnikání a investice
  • 2. 12. 2019

Premiér Babiš dnes prohlásil, že auditní zpráva EK zabývající se dotacemi pro firmy kolem Agrofertu není konečnou verzí dokumentu. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové má ČR dva měsíce na reakci.

Mluvčí komise dnes sdělil, že zpráva je definitivní. Brusel podle něho musí doručit českým úřadům překlad anglického originálu zprávy. "Od chvíle, kdy obdrží českou verzi, mají dva měsíce, aby nám vysvětlily, jak se hodlají zařídit podle těchto doporučení," řekl novinářům mluvčí Eric Mamer.

Obsah dokumentu nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho výsledky. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že zákon neporušil. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Veškerá tvrzení Andreje Babiše, případně minitryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, že se nejedná o finální verzi auditu jsou lživé. České úřady podle EK nemohou zprávu rozporovat, jak tvrdí Babiš, ale pouze reagovat na jednotlivá její doporučení. Tím se myslí zejména způsob vrácení finančních prostředků zpět do rozpočtu Evropské unie.

Komise může Česku nařídit vrácení financí, pokud by podle jejího závěru byly peníze vyplaceny z unijního rozpočtu neoprávněně. Předběžný audit, jehož text na jaře unikl do médií, hovořil přibližně o 450 milionech korun, které získal Agrofert ze strukturálních fondů.

Česká vláda se podle dalšího unijního činitele během nespecifikovaného období zahájeného případným slyšením může přít o výši vracených financí, což může celý proces výrazně protáhnout. Pokud by však odmítnutí vrátit peníze řádně nezdůvodnila, mohla by EK chybějící prostředky kompenzovat neposkytnutím dotace respektive její části v příštím období.

Celková škoda, kterou ale střet zájmů Andreje Babiše způsobí, je výrazně vyšší. Touto kauzou se zabývají desítky úředníků ve státní správě, jejichž mzdové prostředky jsou hrazeny z veřejných financí. Rovněž i celá vláda se zabývá neustálými premiérovými prohřešky namísto řešení skutečných problémů České republiky.

Ještě horší než ztráty finanční je ale ztráta reputace.