Jihomoravský finanční úřad zadržel dlužníkovi 40 tun hliníku

Brno 24. ledna (ČTK) - Finanční úřad Jihomoravského kraje s Celní správou zadržel několik kamionů s nákladem 40 tun hliníku. Patří firmě, která státu dluží na daních. ČTK to řekl mluvčí úřadu David Stančík. Uvedl, že dlužnou částku úřad uvést nemůže, ale že vysoce převyšuje hodnotu nákladu.

  • Černá kronika
  • 24. 1. 2020

Finanční úřad při zabavení nákladu spolupracoval s Celní správou. Dvacet tun hliníku bylo ve formě hliníkového plechu, další byl surový hliníkový materiál. Naložený byl na několika kamionech.

"Rozhodně to není tak, že by se dlužník jen o několik dní s platbou opozdil. Pokud k zadržení zboží v přepravě přistoupíme, znamená to, že má subjekt velké nedoplatky delší dobu. Samozřejmě nejprve subjekt o dluhu vyrozumíme, dáme jim lhůtu na zaplacení a dál s ním komunikujeme," řekl Stančík.

Takto objemné zboží finanční úřad příliš často nezabavuje. Pokud kamiony nepatří dlužníkovi, ve spolupráci s celníky náklad vyloží v některém skladu a auta pokračují dál prázdná.

"Vybavuji si jeden případ před několika lety, kdy jsme zadrželi náklad s měděnými katodami. Byly to velké, silné, měděné pláty. Náklady na takto komplikovanou manipulaci s nákladem jdou za dlužníkem. Svůj náklad může buďto vyplatit, nebo jej finanční úřad vydraží," dodal mluvčí.

Zabavený hliník má celní hodnotu 2,2 milionu korun, jeho reálná cena je ale mnohem vyšší. Což je také důvod, proč většina firem zabavený majetek poměrně rychle od finančního úřadu vyplatí.