Podezřelým z daňových úniků byl zabaven majetek za 120 milionů

Praha 12. února (ČTK) - Policie obvinila 19 lidí a pět firem z krácení daní při agenturním zaměstnávání se škodou přesahující 180 milionů korun. Při domovních prohlídkách policisté zabavili majetek za 120 milionů korun, z toho 44 milionů v hotovosti. Pět obviněných je od pátku ve vazbě. Podrobnosti k případu dnes zveřejnil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Na případu spolupracuje česká a slovenská policie.

  • Černá kronika
  • 13. 2. 2020

Skupina podle kriminalistů vytvářela fiktivní faktury, které byly prostřednictvím skrytě ovládaných společností vkládány do účetnictví personálních agentur s cílem neodvádět státu daň z přidané hodnoty a daň z příjmů. "Organizace osob byla podle našich závěrů vytvořena několikastupňově, aby nejnižší články neznaly organizátory trestné činnosti," popsal Ibehej. Dodal, že na odhalení trestné činnosti se kromě policie významně podíleli také pracovníci Finančně analytického úřadu a Finanční správy ČR.

Do zátahu na členy skupiny se zapojilo více než 200 policistů. Při operaci nazvané Prizma kriminalisté provedli tři desítky prohlídek bytů a jiných prostor.

Ze 23 zadržených osob bylo 19 lidí a pět firem obviněno z krácení daně, legalizace výnosů z trestné činnosti a účasti na organizované zločinecké skupině. Způsobenou škodu kriminalisté odhadují na více než 180 milionů korun.

"V rámci provedených úkonů došlo v ČR, ale i v zahraničí, k zajištění majetku v hodnotě cca 120 milionů korun," uvedl Ibehej.