Živnostníci postižení koronavirem mohou využít crowfunding

Praha 26. března (ČTK) - Živnostníci a drobní podnikatelé, kteří kvůli šíření koronaviru museli v polovině března zavřít své provozovny a nesmí poskytovat zákazníkům své služby, mohou peníze potřebné na překlenutí tíživé situace získat i od drobných dárců. Využít mohou takzvaný crowfunding, při němž větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce.

  • Daňové triky
  • 27. 3. 2020

Například portál Hithit už spustil kampaň Antivir, který má pomoci podnikatelům v turistickém ruchu, majitelům restaurací a kaváren, kadeřníkům nebo lidem, které živí třeba kultura, sport či wellness. Minimální cílová částka, kterou musejí sehnat, je v těchto případech 5000 korun. Už nyní mohou lidé finančně podpořit například rodinnou cukrárnu, masérské studio, fotoateliér, hudební klub a další provozovny i služby.

Živnostníci mohou podle portálu požádat své zákazníky - minulé, současné i budoucí, aby si předplatili jejich služby, výrobky či speciální zážitky. Lidé podpoří projekt částkou podle svého výběru a svou odměnu využijí poté, co služby a restaurace v Česku zase začnou normálně fungovat. Portál uvádí, že peníze lze získat už do měsíce od založení projektu.

Hithit pošle za každou stokorunu pro živnostníky dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu onemocnění COVID-19.

Tuzemské firmy v minulosti formou crowdfundingu získaly víc než miliardu korun. Úspěšné bylo například financování unikátního zabezpečeného routeru Turris v objemu 30 milionů korun pro doménové sdružení CZ.NIC nebo shánění prostředků na vývoj hry Kingdom Come. Tvůrci nakonec získali 1,1 milionu liber. Uspěly ale i stovky drobných projektů, při nichž se lidé složili na kulturní či podnikatelské projekty.

Stát ve snaze zabránit šíření koronaviru rozhodl o zavření většiny obchodů a služeb. Není jasné, kdy přísné restrikce uvolní, nejdříve to bude zřejmě po Velikonocích. Vláda dnes oznámila, že bude vyplácet osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým nařízeními vlády 15.000 korun měsíčně po dobu trvání opatření. Zároveň chce připravit novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měla pomoci podnikatelům například s odložením splátek.

Stát již odpustil drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nebudou muset hradit zálohy v tomto období vůbec, byť by byly vyšší.