Za výrobu milionů neznačených cigaret čelí stíhání sedm cizinců

Praha 29. dubna (ČTK) - Sedm cizinců čelí obvinění z toho, že v Česku nelegálně vyráběli cigarety, a krátili tak spotřební daň. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel (GŘC) Hana Prudičová, podle níž dosáhl daňový únik celkové výše 424 milionů korun. Celníci a policisté objevili téměř 40 milionů neznačených cigaret různých značek vysoké kvality a 85 tun tabáku. Cizincům hrozí až deset let vězení.

  • Černá kronika
  • 29. 4. 2020

Případ s krycím názvem Wrup prověřovala sekce pátrání GŘC od loňského června, a to postupně ve spolupráci s polskými kolegy a s policií z Plzeňského kraje. "Na základě zjištěných skutečností pojali celníci důvodné podezření, že na území České republiky dochází k nelegální výrobě a skladování neznačených cigaret, které jsou následně prodávány bez platné tabákové nálepky," uvedla mluvčí.

Celníci odhalili nelegální výrobnu cigaret, která byla podle Prudičové na velmi vysoké technologické úrovni. Zdokumentovali také distribuci cigaret z výrobny do zahraničí.

Večer 24. dubna pak 130 celníků a 60 policistů provedlo zátah na několika místech v Plzeňském, Jihočeském a Středočeském kraji a v Praze. Prohlídli 23 domů, bytů, výrobních hal, skladů a nákladních i osobních vozů a zadrželi 15 cizinců.

Kromě 33 milionů neoznačených cigaret a tabáku určeného k jejich výrobě zajistili celníci a policisté 41.000 eur (1,1 milionu korun) a 52.000 korun, sedm aut, množství komponentů k výrobě cigaret, kompletní linku včetně řezačky a sušičky tabáku a také část druhé výrobní linky v rozloženém stavu. Dalších 6,5 milionu cigaret se celníkům podařilo zachytit při přepravě.

Sedm ze zadržených lidí následně obvinili policisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje z krácení daní. Soud tyto cizince ve věku 30, 40, 42, 43, 44, 46 a 51 let poslal do vazby.

Prudičová podotkla, že žádný z obviněných nemá oprávnění provozovat daňový sklad pro tabák a tabákové výrobky na území ČR a není přihlášen ke spotřební dani.

"Z nelegální výroby a skladování mohlo dojít ke zkrácení spotřební daně ve výši více než 136 milionů korun. Ale vzhledem k zajištěným předmětům z realizace se bude jednat o vyšší částku," uzavřela. Celníci původně uvedli, že předpokládaný únik u spotřební daně bude s největší pravděpodobností činit téměř 305 milionů korun. Následně informaci aktualizovali s tím, že se dopočítali k částce 424 milionů.