Policie poslala soudu případ krácení daní při obchodech s kovy

Praha 4. května (ČTK) - Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat patnáctičlennou skupinu, která podle nich při obchodech s drahými kovy podvedla stát na daních o 270 milionů korun. Na webu policie to uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Pachatelé podle něj využili 42 společností, jejichž prostřednictvím kovy přeprodávali tak, aby mohli čerpat nadměrné odpočty DPH. V případě odsouzení jim hrozí až desetileté tresty vězení.

  • Černá kronika
  • 4. 5. 2020

Skupina podle NCOZ od konce roku 2013 do března 2015 nakupovala cenné kovy. Založila řetězec firem, přes něž je přeprodávala. Poslední z firem podle něj prodávala drahé kovy do zahraničí. "Deklarovaným dodáním zboží do jiného členského státu a jeho vývozem mělo docházet k následnému snižování daňové povinnosti, v důsledku čehož mělo docházet k čerpání vysokých nadměrných odpočtů," uvedl Ibehej.

Pachatelé podle mluvčího zkrátili DPH o 270 milionů korun. Dalších 50 milionů již nedostali, protože zasáhla finanční správa. "Se souhlasem dozorujícího státního zástupce se podařilo zajistit majetek obviněných ve výši zhruba 22 milionů korun," dodal Ibehej. Podle něj bude sloužit jako náhradní hodnota.

Případem se bude zabývat pražský městský soud. Spolu s lidmi policie navrhla obžalovat i jednu společnost.