Berní úředníci podle ÚS nepřípustně upravili daňový spis

Brno/Praha 25. června (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) v úterním nálezu poukázal na to, že berní úředníci nepřípustně upravili spis ve sporu o doměřenou daň. Nepředložili justici všechny listiny, které měli původně k dispozici, spis také přečíslovali. Jde o případ královéhradeckého živnostníka Libora Pavlaty. Znovu musí rozhodovat Nejvyšší správní soud, který se původně Pavlaty nezastal. Nálezem ÚS se budou zabývat poslanci rozpočtového výboru, napsaly dnes Hospodářské noviny. ČTK má nález k dispozici.

  • Podnikání a investice
  • 25. 6. 2020

Z neveřejné části spisu zmizelo více než 65 procent listin oproti původnímu stavu. Zbývající listiny jsou přečíslované, jejich pořadí je změněné. "ÚS též zjistil, že o uvedených změnách v daňovém spise neexistuje žádný úřední záznam ani jakákoliv jiná písemná zmínka," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem.

Spis předložený soudům tak na první pohled vypadá jako řádně vedený, bez dalších zásahů. Pouze "při bližším zkoumání" lze podle nálezu vysledovat na některých listinách vygumovaná původní čísla pořadí listin. "Takové vedení spisové dokumentace jako v nyní posuzované věci již není takzvaně na hraně, ale je daleko za hranicí toho, co lze v právním státě od orgánu veřejné moci tolerovat," rozhodl ÚS.

Odvolací finanční ředitelství vážné pochybení odmítá. Berní úředníci prý ze spisu vyřadili pouze listiny, které pro posouzení případu nebyly podstatné. "Jako nešťastné je možné shledat to, že o jejich vyřazení není ve spise veden úřední záznam," připustila mluvčí úřadu Veronika Dvořáková. Nemyslí si ale, že by se spisem někdo manipuloval úmyslně. Proto podle mluvčí finanční správa nebude vyšetřovat, který úředník dokumenty odstranil.

Kauza spadá do období, kdy byl ministrem financí současný premiér Andrej Babiš (ANO). Pavlata se v roce 2015 odvolal proti tomu, že mu finanční úřad neuznal některé daňové odpočty, třeba na propagaci hudebního festivalu JamRock. Právě v té době z jeho spisu měla zmizet velká část důkazních listin, u těch zbývajících úředníci změnili čísla označující pořadí.

Pavlatův advokát Ondřej Lichnovský uvedl, že například barevné fotografie vylepených plakátů s reklamou ve spisu nahradily nekvalitní černobílé kopie. Z nich pak Nejvyšší správní soud nedokázal určit, kdy a kde byly snímky pořízeny.

Poslanci rozpočtového výboru by se měli příští týden v pátek zabývat aktuálním nálezem Ústavního soudu i zjištěním serveru Seznam Zprávy, podle kterého mají berní úředníci z centrály dané kvóty, kolik musí každý rok vydat zajišťovacích příkazů a vyhlásit dražeb majetku exekučně zabaveného dlužníkům. Na jednání poslanci pozvali ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) a šéfku Generálního finančního ředitelství Tatjanu Richterovou.