Je to smůla nebo záměr? Jak se brzy zase budeme klanět letadlům z Číny.

Je okurková sezóna, k daňovým změnám se nikdo moc nemá, tak nás z nedostatku jiných, víceméně špatných zpráv zaujala jedna, která s daňovou tématikou nemá moc společného, ale týká se bez rozdílu nás všech. Dnes ji přinesla ČTK a je opravdu k zamyšlení.

  • Daňový blog
  • 29. 7. 2020

Výrobce žádá zvýšit kapacitu certifikačních středisek pro pomůcky

 

Praha 29. července (ČTK) - Česká vláda by měla zvýšit kapacitu certifikačních středisek pro výrobce ochranných pomůcek proti šíření nemoci covid-19. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci firmy Royax z Čestlic u Prahy, která se výrobou zdravotnického materiálu zabývá. Mluvčí firmy Matouš Rajmont uvedl, že společnost čeká na poslední fázi certifikace a má na skladě připraven hrubý materiál pro výrobu více než 20 milionů ústenek a respirátorů. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyřídilo podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) žádosti spadající pod jeho resort přednostně.

"Jsme přesvědčeni, že umíme vyrobit dostatek ochranných masek standardu FFP2 pro český trh. Dokončili jsme už první část, zjistili jsme, že příslušné úřady jsou zahlceny množstvím podobných žádostí, takže se proces všech povolení dost prodlužuje. Pracovníci certifikačních úřadů se snaží, ale nemají dost volných kapacit," řekl Rajmont.

Obchodní ředitel Royaxu Jan Peška uvedl, že certifikaci v současné době udělují v Česku pouze dvě laboratoře - Výzkumný ústav bezpečnosti práce a nově ICT Zlín. "Jsou přeplněné, především importním zbožím ze zahraničí," podotkl. Na potřebný dlouhodobý plný certifikát se podle něj čeká zhruba tři měsíce. "Systém by měl být daleko více flexibilní, obzvláště ve chvíli, kdy tady čelíme virové pandemii," dodal. Firma je podle něj schopna vyrobit kolem 45.000 respirátorů za den, do technologií pro výrobu v ČR investovala kolem 1,5 milionu dolarů (33,5 milionu korun).

Přístup českého státu k pořízení ochranných zdravotnických prostředků pro možnou druhou vlnu pandemie dlouhodobě kritizuje Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Minulý týden uvedla, že tuzemští nanotechnologičtí výrobci během pandemie spěchali s vývojem a certifikací dalších protikoronavirových ochranných prostředků. Tvrdí, že například pro výběrové řízení na doplnění státních rezerv však úředníci nyní chtějí jiný certifikát.

"S ohledem na okolnosti jarní pandemie covid-19 máme jen zkrácenou certifikaci pro výrobu respirátorů, nyní platnou na tři měsíce. Celá Evropská unie ji využívá jako dostatečnou po dobu pandemie. Obsahuje řadu náročných testů, ale v plné certifikaci navíc řešíte i to, jestli respirátorem proteče parafínový olej nebo jestli ho bude ucpávat dolomitový prach. To není pro civilní použití nebo nemocniční prostředí důležité," uvedl generální ředitel nanotechnologické společnosti SPUR Tomáš Dudák.

"Plná certifikace trvá pět měsíců. Takže i kdyby jí naše respirátory zřejmě vyhověly, tak si ji nestihneme v termínu vyřídit. A totéž samozřejmě platí pro ostatní nové výrobce v ČR. Dá se proto bohužel předpokládat, že pro tyto účely budou opět dodány respirátory z Asie," dodal.

Současný velký zájem o certifikace připustil i ministr Havlíček, podle něj nyní Státní správa hmotných rezerv eviduje řádově okolo 190 přihlášek. "My jsme ty žádosti, které byly alespoň pod resortem průmyslu, upřednostnili, které se věnovaly covidu," uvedl. Ministerstvo podle něj žadatelům při vyřizování podkladů pomáhalo. Zmínil například ochranné masky třídy FFP3 nebo plicní ventilátory vyvinuté ČVUT. Situaci u ostatních resortů nebyl schopen komentovat.

Výrobou roušek a respirátorů se kvůli pandemii začala zabývat řada českých firem. Například dceřiná společnost Trioly, firma Nano Medical, v pondělí uvedla, že vyvinula a ušila funkční roušky NANO Med Clean se speciálním nanofiltrem, který dokáže odfiltrovat všechny viry a bakterie, tedy i koronavirus.

Společnost Royax byla založena v roce 2010 v Praze, zabývá se zejména výrobou pohotovostního zdravotnického vybavení. Má také pobočku v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, odkud řídí své aktivity na Blízkém východě a v severní Africe. Založila také nové pobočky v Británii a Kanadě. Ústenky a respirátory začala firma vyrábět s souvislosti se současnou koronavirovou krizí, dodal Peška.

Ano, čeští výrobci, vynalézaví a schopní lidé, se nabízejí, Státní správa hmotných rezerv nemá na skladě jediný kus ochranné roušky, ale úřady mají času dost. Asi by nebylo komu se klanět na letišti ...

07/2020 Mgr. Tomáš Pelikán

 

Daňový Klub používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

OK