Babišova vláda zadluží ČR na několik generací dopředu

Praha 1. října (ČTK, DK) - Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Ministerstvo financí návrh poslalo vládě. Kabinet by měl rozpočet schválit a předložit Sněmovně do konce října.

  • Podnikání a investice
  • 1. 10. 2020

"Většina faktorů způsobujících vyšší schodek má dočasný charakter a plně odezní po návratu zdravotní a ekonomické situace do normálu," uvedlo ministerstvo.

Návrh podle něj zohledňuje přetrvávající dopady pandemie koronaviru, vládní opatření k jejich zmírnění a dlouhodobé priority vlády. Rozpočet tak počítá s růstem důchodů na základě zákonné valorizace o 839 korun měsíčně, což přijde rozpočet na 29,5 miliardy korun. Dále návrh například obsahuje 19 miliard korun na zvýšení platů učitelů, vyšší výdaje na zdravotnictví, vyšší výdaje na dávky v nezaměstnanosti v důsledku vývoje ekonomiky nebo nárůst investic na 186,9 miliardy korun. Zároveň ministerstvo očekává pokles daňových příjmů, příjmů z pojistného na sociální zabezpečení nebo pokles příjmů z dividend u firem, kde má stát podíl. Jde například o Letiště Praha.

"Předložený rozpočet přináší rekordní investice do budoucnosti České republiky a zásadně navyšuje výdaje do zdravotního systému, které jsou nezbytné pro úspěšné zvládnutí boje s pandemií a které pocítí pacienti na kvalitě poskytovaných zdravotních služeb. Zvyšuje také životní úroveň důchodců a posiluje české školství. Je to rozpočet, který přináší perspektivu v brzké uzdravení naší ekonomiky a co nejrychlejší návrat k předkrizovému vývoji," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Před týdnem ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že chystá rozpočet se schodkem 116 miliard korun.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na twitteru uvedl, že deficit 320 miliard předčil jeho nejhorší očekávání. "Vláda se rozhodla zemi vydrancovat. Kdybychom postupovali jako Němci, bylo by to max. 150 mld, ale už v následujících letech 20, 10. Naše vláda navrhuje stamiliardové schodky několik let. Musíme to zastavit," uvedl.

Sněmovna schválila v červenci zvýšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun kvůli dopadům šíření koronaviru. Původně ministerstvo naplánovalo pro letošní rok schodek 40 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ze střednědobého výhledu na roky 2022 až 2023, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že v roce 2022 by mohl být schodek státního rozpočtu 286 miliard korun a v roce 2023 pak 252 miliard korun. Celkový kumulativní schodek za roky 2020 - 2023 tak činí závratných 1,358 bilionu korun.

Pokud se podaří v roce 2021 úspěšně překonat pandemii způsobenou koronavirem, může se Česká republika od roku 2022 těšit na razantní zvýšení daňové zátěže, bez kterého by se růst deficitu veřejných financí stal neudržitelným. Na zběsilé nákupy předražených roušek, uplácení důchodců před volbami a další výstřelky populisticko - komunistické vlády bude s hrůzou vzpomínat ještě několik generací.

Základní ukazatele rozpočtu včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například norské fondy:

v mld. Kč

ukazatel schválený rozpočet  pro rok 2020 Návrh 2021
Příjmy 1364,8 1486,8
Výdaje 1864,8 1806,8
Saldo - 500 - 320

Zdroj: MF