Jak to dopadlo s Babišovým tisícem miliard

Na Zelený čtvrtek, tedy 9. dubna 2020, sdělil Andrej Babiš národu, že je vláda připravena udělat maximum pro to, aby pomohla všem živnostníkům, podnikatelům, malým a středním firmám, rodinným firmám, ale taky samoživitelkám a dalším. Zkrátka všem, kteří přišli kvůli koronaviru o příjem a deklaroval uvolnění tisíce miliard na tuto pomoc. Snažil jsme se dopátrat, jak k tomuto číslu došel a kde by zhruba ty peníze mohly být.  

  • Daňový blog
  • 1. 12. 2020

Živnostníci a malé střední firmy odčerpaly z onoho tisíce miliard asi tak jednu desetinu, aktuálně běžící podpůrné programy jsou spíše o stamilionech. Pětitisícový úplatek důchodcům dělá celkem necelých patnáct miliard, metodou kupeckých počtů mi to prostě vůbec nevychází.

Jak tedy Andrej Babiš došel k tomuto číslu?

Zkoušel jsem různé kombinace výpočtů, až jsem na to konečně narazil. Je to součet stávajících a plánovaných schodků státních rozpočtů za období faktické vlády Andreje Babiše, tedy za roky 2014 - 2021. Rovných tisíc miliard. On si to asi tedy jenom popletl, když nám ta čísla na jaře prezentoval. 

Pokusil jsem se spočítat, na kolik vyjde vládnutí Babišova vlády každého z nás - ale kalkulačka mi ohlásila error, s cifrou tisíc miliard bohužel neumí počítat. Musel jsem použít nakonec Excel a výsledek je opravdu děsivý - 93.545 Kč. Pro průměrrnou čtyřčlennou rodinu to znamená 374.180 Kč. K této částce by stačilo přihodit nižší desítky tisíc a byla by za to nová Škoda Scala nebo Kamiq.

Za posledních 31 let nám tu už vládl kdekdo, někteří zprava, někteří zleva, ale takovou sekyru do státních financí nedokázal udělat nikdo z nich. Nastal čas na změnu, další čtyři roky populisticko-komunistické nadvlády už tato země nezvládne. Ani finančně, ani společensky. A tak prosím všechny demokraticky smýšlející politiky - spojte se, vylezte ze svých ulit, vítězství ve volbách je na dosah! Lidé už dobře vědí, proti komu mají bojovat, jen stále nemají za koho.

12/2020 Tomáš Pelikán