Podnikatelé letos založili o desetinu méně firem než před rokem

Praha 14. prosince (ČTK, DK) - Podnikatelé letos založili téměř 24.500 nových firem, což je o desetinu méně než ve stejném období loni. I přes to, že tuzemská ekonomika byla v listopadu částečně uzavřená, vzniklo v tomto měsíci 2250 společností. V meziročním srovnání je to o 5,5 procenta méně. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

  • Podnikání a investice
  • 14. 12. 2020

"Druhý lockdown ovlivnil chuť podnikatelů rozjet nový byznys o poznání méně než první. Nejhorší situace panovala v průběhu prvního uzavření ekonomiky," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V dubnu vzniklo meziročně o 30 procent méně, v březnu o 24 procent. Třetí nejhorší výsledek letošního roku byl v říjnu, kdy bylo podnikání v ČR omezeno z důvodu druhé vlny pandemie covid-19 podruhé. Bylo registrováno 2155 nových společností, tedy o pětinu méně než v roce 2019.

Dle analýzy Daňového klubu je však rozdíl mezi prvním a druhým tzv. lockdownem dán tím, že během jarního období bylo značně omezeno poskytování notářských a právních služeb a firmu nebylo de facto možné založit. Pouze desetiprocentní propad je dán i tím, že se někteří podnikatelé již smířili s kolapsem stávajícího podnikání a pro restart si zakládají firmy nové - ty však v budoucnu pouze nahradí již existující podnikatelské subjekty.