Zeman včera na Hradě přijal představitele společnosti CITIC

Praha 3. března (DK, ČTK) - Prezident Miloš Zeman včera na Pražském hradě přijal představitele společnosti CITIC Europe Holding. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář ČTK řekl, že zástupci čínské společnosti se Zemanem mluvili o pokračování čínských investic po zklidnění situace kolem pandemie. Probrali i čínskou vakcínu proti koronaviru.

  • Černá kronika
  • 3. 3. 2021

Schůzky se podle zveřejněné fotografie zúčastnil kromě čínských zástupců také člen představenstva CITIC Europe Holdings a šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.

Podle Mynáře byla schůzka dlouhodobě plánována a byla potvrzením Zemanových slov na nedávném summitu Číny se středo- a východoevropskými zeměmi 17+1, tedy aby pokračoval rozvoj strategických projektů v rámci Hedvábné stezky. CITIC by tak podle kancléře měl pokračovat ve všech projektech, které má v České republice na starosti.

Mynář poukázal na současnou situaci, kdy kvůli pandemii jsou čínské projekty zastavené. "Mluvilo se o tom, že až se snad všichni společně zbavíme covidu, tak aby se všechno vrátilo do normálu, aby se obnovila letecká spojení mezi Prahou a Čínou, aby se uskutečnila investice do Žďasu. Padla i pochvala za Slavii," řekl.

Účastníci schůzky mluvili i o čínské vakcíně. Zástupci firmy podle Mynáře informovali prezidenta, že všichni zaměstnanci CITIC absolvovali obě dávky očkování čínskou vakcínou Sinopharm. "Mohou říct, že kdokoli z jejích známých a okolí ze CITIC byl očkován, tak nebyl nakažen covidem, což je důkazem toho, že Sinopharm funguje," řekl Mynář.

Čínský prezident Si Ťin-pching na summitu 17+1 podle Mynáře řekl, že kdokoli ze zúčastněných zemí projeví zájem o vakcínu, Čína se mu bude snažit vyhovět. Zda by o ni měla Česká republika zájem, je podle kancléře otázkou na premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Čínské úřady zatím schválily několik vakcín vyrobených na domácí půdě. Jako první stát Evropské unie začalo očkovací přípravek od čínským státem vlastněné společnosti Sinopharm používat Maďarsko, přestože tato vakcína zatím neprošla unijním schvalovacím procesem. Maďarsko rovněž používá ruskou vakcínu Sputnik V, která také nemá unijní registraci.

CITIC Group předloni dokončila převzetí aktivit holdingu CEFC China, která kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming, který se stal honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, dokonce skončil ve vězení. Skupina CEFC spravovala majetek za více než 1,5 miliardy eur (35,4 miliardy Kč). Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve Žďasu nebo podíly v letecké společnosti Smartwings, cestovní kanceláři Canaria Travel a ve společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

Čínské investice v České republice jsou předmětem debat prakticky od začátku prezidentského mandátu Zemana v roce 2013, hospodářská spolupráce obou zemí byla předmětem jednání při Zemanových cestách do Číny i při návštěvě čínského prezidenta v Praze. Výsledkem byla zejména řada příslibů nebo memorand o spolupráci, skutečný příliv čínských peněz byl ale podstatně nižší, než se v nich uvádělo, na což upozornila mimo jiné Česká národní banka. Skutečnost, že čínské investice nedosáhly slibovaných hodnot, kritizoval i Babiš.

Redakční poznámka: Neměli jsme pro tuto zprávu vhodnou rubriku, nejbližší vhodnou nám tak přišla černá kronika.

 

Daňový Klub používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

OK