ČNB oznámila bankám limity pro výplatu dividend

Praha 18. března (ČTK) - Česká národní banka oznámila tuzemským bankám rámec pro výplatu dividend ze zisků za rok 2019 a 2020. Napsal to dnes portál Patria.cz. Mluvčí ČNB Markéta Fišerová následně ČTK potvrdila, že centrální banka v těchto dnech odeslala úvěrovým institucím dopis ohledně dalšího postupu výplaty dividend. Analytik Patria Finance Michal Křikava uvedl, že limity jsou měkčí než ty, které doporučuje Evropská centrální banka, ale hluboko pod potenciálem bank.

  • Podnikání a investice
  • 18. 3. 2021

"Stanovený kvantitativní limit umožňuje zohlednit nejen objem vygenerovaných zisků a maximální změnu v kapitálovém poměru, ale bere rovněž v úvahu kapitálovou vybavenost jednotlivých institucí," sdělila ČNB. Výchozí limit bude stanoven až ve vztahu ke konečným auditovaným výsledkům úvěrových institucí za rok 2020. Jejich návrhy ohledně dividend bude ČNB posuzovat individuálně, dodala centrální banka.

ČNB podle Patrie v první fázi stanovila rámec pro maximální dividendy na základě čtyř kritérií, uplatněna bude kapitálově nejméně náročná varianta. Ve druhé fázi posoudí ČNB rizika a obchodní model jednotlivých bank. V závislosti na výsledku může regulátor výslednou dividendu dále snížit. ČNB by měla informovat banky o výsledcích přezkumu v průběhu třetího čtvrtletí 2021, dodal Křikava.

Komerční banka by na základě limitů uvedeného rámce a kalkulace Patrie neměla vyplatit dividendu vyšší než 24 Kč na akcii. Dividendový potenciál KB při robustní kapitálové přiměřenosti 22,3 procenta zůstává významně vyšší, upozornil Křikava.

Moneta Money bank již dříve informovala investory o záměru navrhnout dividendu 7,6 Kč na akcii. Pokud by časová platnost uvedeného rámce ČNB pro výplatu dividend byla po celý rok 2021, pak by se podle Křikavy nepodařilo Monetě získat souhlas regulátora pro tento krok. Dividenda Monety v letošním roce by neměla přesáhnout tři Kč na akcii, odhadl.

"Je moc dobře, že ČNB po celkem dlouhé době představila aktualizovaná pravidla pro výplatu dividend. Trh na to docela čekal," řekl ČTK analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Důvodem poměrně restriktivních pravidel je poskytnutí jistoty vkladatelům, že kapitálová základna nebude ovlivněna požadavky akcionářů. Měkčí kritéria ukazují na sebevědomí ČNB a výrazně lepší kondici lokálních bank proti bankám z eurozóny, podotkl Dohnal.