Ministryně Schillerová podporuje americký návrh zdanit globální firmy

Praha 15. dubna (ČTK, DK) - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podporuje záměr amerického prezidenta Joea Bidena zdanit globální firmy, chce ale znát parametry tohoto návrhu. Řekla to při dnešních sněmovních interpelacích v odpovědi na dotaz pirátského poslance Martina Jiránka. Ministryně poukázala na to, že daň z příjmu, tedy i korporátní daň, vždy byla a je národní politickou otázkou. Bude to určitý zásah do národní politické suverenity, připustila.

  • Podnikání a investice
  • 15. 4. 2021

Ministryně řekla, že k možnému zásahu do národní suverenity bude velmi ostražitá. Je ale nutné znát přesně detaily návrhu. "Já chci zdanit globální giganty," ujistila. Vidí tam řadu nespravedlností. "Myšlenku zdanění globálních firem podstatně podporuji, chci ale vidět přesné její podmínky," řekla. Připomněla, že návrh byl poprvé oficiálně představen minulý týden.

"Nám tato myšlenka amerického prezidenta v oblasti boje proti daňovým rájům dává celkem smysl a vidíme tam víc pozitiv než negativ," řekl Jiránek. Pro Česko by to podle něj znamenalo přínos asi deset miliard korun ročně.

Americká ministryně financí Janet Yellenová podle informací deníku Financial Times z 5. dubna vyzvala ostatní země, aby společně s Washingtonem prosadily minimální daň pro korporace po celém světě. Prezident Biden chce na zavedení této daně spolupracovat s ostatními zeměmi.

"Společně můžeme globální minimální daň využít k tomu, aby světová ekonomika na základě rovnějších podmínek v oblasti zdanění nadnárodních korporací prosperovala, podněcovala inovace a růst," řekla Yellenová.

Jelikož ale ministryně Schillerová umí anglicky tak, jak umí, nemusíme se příliš rychlé akce ze strany ministrstva financí obávat, nejprve se budou muset udělat od všeho kompletní překlady do češtiny.