Inflace letos "ukousne" v ČR neuvěřitelných 133 miliard korun

Mladá Boleslav 13. května (DK, ČTK) - Úspory firem, živnostníků a domácností v ČR přesáhly na konci prvního čtvrtletí 4,3 bilionu korun. Od konce února 2020, tedy od začátku pandemie, tak objem úspor v ekonomice vzrostl o 499 miliard korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Zároveň ale roste i inflace, její dubnová meziroční hodnota dle vyjádření ČSÚ činila 3,1 %.

  • Podnikání a investice
  • 13. 5. 2021

Největší měrou se na nárůstu úspor podílely domácnosti, jejichž úspory se zvýšily o 364 miliard korun. Úspory firem stouply o 117 miliard a úspory živnostníků o 19 miliard korun. Zatímco v průběhu roku 2020 rostly úspory u všech skupin, letos je situace jiná. Domácnosti v prvním čtvrtletí zvýšily své úspory o rekordních 100 miliard korun, ale objem úspor živnostníků i firem mírně klesl.

"Nárůst úspor domácností byl během letošního prvního čtvrtletí ještě vyšší než ve druhém čtvrtletí 2020, kdy se zvýšil o 92 miliard korun. Obě období mají společné to, že lidé měli omezené možnosti, jak své vydělané peníze utratit. Letos navíc hrálo roli také zrušení superhrubé mzdy, díky kterému se zaměstnancům zvýšila čistá mzda," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Naopak úspory živnostníků a firem v prvním čtvrtletí mírně klesly, především kvůli výraznému propadu během března. Ještě v lednu se objem úspor zvýšil u všech skupin, v únoru se poprvé snížil mezi živnostníky a v březnu se k dalšímu poklesu úspor živnostníků přidal i pokles úspor firem. Dohromady se tak v prvním čtvrtletí úspory živnostníků snížily o 721 milionů korun a úspory firem o 2,4 miliardy korun.

"I když to není na první pohled zřejmé, úspory živnostníků se během února a března snížily poměrně výrazně. Za dva měsíce klesly o deset miliard korun a dostaly se na úroveň z konce listopadu. Zároveň se výrazně zhoršila jejich schopnost splácet úvěry. Ukazuje se tak, že současná situace se pro řadu z nich zhoršuje,“ upozornila Kameníčková.

Pokud se již do konce roku nezmění míra inflace, přijdou střadatelé z řad domácností i firem o kupní sílu svých úspor v celkové hodnotě 133 miliard korun.