Investiční společnost CRYFIN - obvinění 3 osob z podvodu

Praha 3. srpna (IM) - Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v uplynulých dnech obvinili 3 fyzické osoby v souvislosti s činností investiční společnosti CRYFIN. 

  • Černá kronika
  • 3. 8. 2023

Tato společnost měla nabízet investiční příležitosti v oblasti neregulovaného trhu s kryptoměnami. Za tímto účelem a bez jakéhokoliv oprávnění měla od široké veřejnosti shromažďovat peněžní prostředky pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení odvíjejícího se od výše samotné investice. Takto získané peněžní prostředky měly být použity v rozporu se smluvními ujednáními k financování nákladných životních potřeb obviněných, úhradě provozních nákladů skupiny CRYFIN (pronájem lukrativních prostor či vozidel), nákladnému marketingu, vyplácení provizí za zprostředkování a vyplácení prostředků některým z klientů. Uvedená činnost nese dle našich závěrů znaky tzv. Ponziho schématu.

V roce 2022 provedli kriminalisté NCOZ rozsáhlou realizaci, při které provedli několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Rovněž byly zajištěny finanční prostředky na účtech ve výši cca 10 milionů korun, virtuální měna 4 ETH (ethereum) a nemovitosti v hodnotě cca 12 milionů korun. Následně probíhaly další úkony trestního řízení a vyhodnocování zajištěných listinných a digitálních stop. 

V červenci 2023 byly 3 fyzické osoby obviněny z trestných činů podvodu a neoprávněného podnikání. Podle našich závěrů měla být 564 fyzickým a právnickým osobám způsobena škoda ve výši cca 1,1 miliardy korun.

Na případu se intenzívně podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu (FAÚ).

Trestní stíhání všech obviněných probíhá na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí osobám tresty odnětí svobody až na 10 let. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.