POZOR! EET startuje již za 50 dní!

Kdo, kdy a jak bude muset evidovat tržby?

Jak bude EET kontrolována, jaké hrozí sankce a kolik to všechno bude stát?

 

 • Akce Daňového klubu
 • 14. 10. 2016

První fáze se bude týkat až 60 tisíc podnikatelů. Ti však dle finanční správy tuto povinnost podceňují.
Na přípravu mají tedy, až šibeniční termín.

Co všechno musí stihnout?

 • Zmapovat veškeré hotovostní toky ve firmě.
 • Pořídit si potřebné vybavení, které bude schopný komunikovat s finanční správou, nebo přizpůsobit stávající pokladní systém pro evidenci tržeb.

Jaké jsou náklady spojené s evidencí?

Pro malé podniky by měl být dostačující tablet připojeným k internetu a tiskárna účtenek. V tomto případě by investice neměla přesáhnout 5000 Kč.
Ve větších podnicích s více kasami či tablety pro obsluhu se ale náklady zvyšují a mohou dosáhnout až desítek tisíc korun.

Pokud jste snad měli v plánu se nějakým způsobem EET vyhnout, pak pozor, vyhýbání či pokusy o krácení tržeb se Vám opravdu nemusí vyplatit. Finanční správa chystá kontroly a přistiženým hrozí vysoké sankce.

Jakých plateb se EET bude týkat?

Povinnost evidovat tržby se bude týkat všech plateb, které firma nebo podnikatel přijme v hotovosti. Kromě mincí a bankovek se tato povinnost vztahuje i na platby kartou, šekem nebo směnkou, ale také dárkovým poukazem nebo stravenkami. Dále se týká i virtuální měny typu bitcoin nebo peněz zaslaných přes platební brány (např. PayPal).

Podnik je povinen evidovat veškeré, tržby i z vedlejších činností. Tomu je třeba přizpůsobit i přípravu na novou povinnost. Prvním krokem by mělo být zmapování všech toků peněz, všech míst, kde firma přijímá hotovost nebo platební karty.
Existuje ale i výjimka, na niž se evidence nevztahuje – jedná se o tzv. ojedinělé příjmy.
Ojedinělost dle finanční správy je např. to, že firma, přijímající platby jen bezhotovostně na účet, jednorázově rozprodá vyřazený nábytek za hotové. Taková transakce pak evidenci nepodléhá. V každém případě je lepší ověřit si "ojedinělost" u finanční správy.

Rozdělení do několika fází

Povinnost EET je rozdělena do několika fází kvůli tomu, aby se systém zaběhl a nestartoval rovnou se stovkami tisíc uživatelů. Ministerstvo financí tedy rozdělilo jeho zavádění celkem do čtyř etap.
Řada firem ovšem může narazit na problém, a to v případě, že podniká ve více oblastech, které spadají do různých etap zavádění EET (např. pekárna, která prodává jednak své pečivo, jednak doplňko­vý sortiment třeba v podobě nápojů). 

Jak si s tímto problémem poradit?

Dle daňové poradkyně Markéty Boumové ze společnosti Deloitte nic nebrání tomu, začít evidovat kompletně všechny tržby, tedy i ty, které ještě do aktuálních etap nespadají. Někdy to totiž může být jednodušší než rozlišovat, na které platby se již EET vztahuje a na které ještě ne.

Co je k EET potřeba?

U malých provozů může naprosto stačit chytrý mobilní telefon nebo tablet se softwarem pro komunikaci s finanční správou, připojením na internet a tiskárna účtenek. Na trhu jsou desítky nabídek vybavení. Ceny základního vybavení se pohybují kolem 5000 Kč. Živnostníky, kteří mohou na pořízení uplatnit slevu na dani ve výši 5000 Kč, tak nebude stát fakticky nic.
Větší provozy s velkým počtem položek v nabídce či několika pokladnami si pouze s tabletem nevystačí. Náklady na pořízení registračních pokladen nebo pokladen-počítačů se pohybují ve výši min. 10 000 Kč.
Ani v případě, že firma již má vybavení, které EET zvládne, nebude přechod k evidenci zadarmo – je nutné přizpůsobit pokladní systém EET.

            

Doba realizace řešení evidence tržeb se může pohybovat v řádu týdnů až měsíců.
Maloobchod a velkoobchod mají tedy nyní nejvyšší čas se začít zabývat s úpravami svých informačních systémů, jelikož pro ně začne platit povinnost evidovat tržby od března příštího roku.

Úřad poradí, ale za poplatek.

S ohledem na složitost určení, co podléhá EET a co všechno má pokladní systém splňovat, aby podnikatel dodržel všechny zákonné povinnosti, je možné obrátit se na úřady s žádostí o tzv. závazné posouzení.
Tento způsob však není úplně jednoduchý:

 • Za prvé, posouzení není zdarma. Za každý dotaz podnikatel musí zaplatit správní poplatek 1000 Kč.
 • Za druhé, ministerstvo financí stanovilo na vyjádření úřadů poměrně dlouhou lhůtu.
  Podnikatel si tak může na schválení počkat dokonce až tři měsíce.

Pokud však chcete získat právní jistotu, měli byste závazného posouzení využít

Další postup…

Jaký je další postup před začátkem evidence tržeb? Každá firma nebo podnikatel si nejprve musí požádat o autentizační údaje, které slouží k přístupu do aplikace EET. Učinit tak lze osobně na úřadě, nebo přes datovou schránku. Poté by mělo následovat přihlášení do aplikace EET, kde každý podnikatel zaeviduje všechny provozovny, ve kterých přijímá tržby podléhající povinnosti evidovat. Finanční správa pak každé z nich přidělí evidenční číslo. Zároveň pak podnikatel získá certifikát pro evidenci tržeb. Poté už je nutné jen posílat úřadům údaje o každé platbě zprávou ve formátu XML.
Tato zpráva musí obsahovat:

 • daňové identifikační číslo
 • označení provozovny a pokladny, na níž je tržba evidována
 • pořadové číslo účtenky
 • datum a čas přijetí platby
 • celkovou částku tržby
 • bezpečnostní kód a podpisový kód

Servery poté ihned pošlou potvrzení o přijetí zprávy s unikátním kódem. Posledním krokem je vystavení účtenky zákazníkovi.

Co dělat, když „vypadne“ internet?

Základní věcí pro odesílání tržeb k evidenci on-line je internetové připojení. Právě tato nutnost vyvolává u řady podnikatelů obavy, co se stane, pokud internet "vypadne". I na tuto skutečnost zákon myslí: ať už se problém vyskytne na straně podnikatele, nebo u finanční správy a server nepošle zpět do pokladny fiskální identifikační kód, může prodejce vystavit účtenku bez něj, pouze se svým podpisovým kódem. Údaje o tržbě pak musí odeslat poté, co jsou technické problémy vyřešeny, nejpozději však do 48 hodin. Pro podnikatele to nemusí znamenat žádnou práci navíc, jelikož většina pokladen umí zařadit nevyřízené požadavky do fronty a zkouší je odeslat průběžně.

I když je internetové pokrytí Česka vcelku vysoké, existují i místa, kde ani mobilní signál spolehlivě nefunguje. Podnikatelům, kteří by kvůli tomu nemohli odesílat data o tržbách finanční správě on-line, proto zákon poskytuje možnost zažádat o tzv. evidenci ve zjednodušeném režimu – To znamená, že data není nutné odesílat on-line. Přesto musí mít pokladnu, která zadává údaje o tržbách a umí vytisknout účtenku. Rozdíl spočívá v tom, že údaje stačí poslat datovou zprávou do pěti dnů od uskutečnění transakce.

Zapojení zákazníků do kontroly

Do zjišťování, zda podnikatelé budou vydávat správné účtenky, chce ministerstvo financí zapojit také zákazníky. Ti si budou moci ověřit kód z účtenky na webu finanční správy a zkontrolovat tak, zda  byla zaevidována. Pokud se tedy podnikatel vyhne oficiální kontrola, tak ani to pro něj v případě, že šidí, nemusí znamenat výhru.
 Proč by to zákazník dělal? Jelikož od poloviny příštího roku chce ministerstvo financí spustit tzv. účtenkovou loterii. V ní bude možné na platné účtenky vyhrát prý velmi zajímavé ceny.

Pokuty až za půl milionu

Pro ty, kteří by se pokoušeli krátit tržby a tím odvádět méně na daních, jsou vedle kontrol i poměrně přísné sankce.
Pokud kontroloři zjistí, že podnikatel nevydává účtenky či s údaji na nich manipuluje, bude následovat trest. Zákon stanovuje horní sazbu 500 000 Kč. O výši pokuty bude rozhodovat úředník. Vyšší tresty ale čekají především na ty, kteří povinnosti spojené s EET poruší opakovaně anebo obzvlášť závažně.

 

Zdroj: http://ihned.cz/

 

 

Registrace na akci

Chci se registrovat

Daňový Klub používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

OK