Byl schválen Lex Babiš

Sněmovna odhlasovala novelu o střetu zájmů tzv. „Lex Babiš“. Pokud bude tato novela stvrzena také prezidentem Milošem Zemanem, pak by omezení mohla nabýt účinnosti zhruba na přelomu letošního a příštího roku.

  • Podnikání a investice
  • 30. 11. 2016

Včera byla Sněmovnou potvrzena novela o střetu zájmů. Ta je s největší pravděpodobností mířena primárně proti ministru financí Andreji Babišovi, pro kterého potvrzení této novely znamená to, že firmy, které vlastní se v blízké době již nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Rovněž budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média.

Jestliže prezident tuto novelu stvrdí, či nechá bez podpisu, mohla by nabýt účinnosti zhruba na přelomu letošního a příštího roku. Pokud by však novelu vetoval, a poslanci ji znovu potvrdili, její účinnost by se posunula. Účinnost toho ustanovení nastane po 15 dnech od vydání zákona ve Sbírce. Sněmovna novelu potvrdila 125 ze 174 přítomných poslanců. Proti bylo 42 poslanců z řad ANO, nezařazených včetně členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Kdo, jak hlasoval se můžete podívat zde.

 

Zdroj: http://www.e15.cz/