EET odstartovala!

Je to tady! Dneškem začala povinnost ihned hlásit všechny tržby v hotovosti státu.

  • Akce Daňového klubu
  • 1. 12. 2016

Dneškem začíná ostrý provoz elektronické evidence tržeb!
Ministerstvo financí sdělilo, že jakmile se do EET v roce 2018 zapojí všichni podnikatelé, mělo by do státního rozpočtu navíc přibýt 18 miliard Kč. Po zavedení EET však dle odhadů skončí až třetina restaurací a venkovských výčepů.  Jen u Plzeňského Prazdroje od prosince ukončuje odběr piva více než tisíc hospod.
Podniky, které nezavřou, budou ale citelně zdražovat. Mnohé silně zatížily investice, které musely vložit do elektronických pokladen s tiskárnami. Pořizovací náklady většinou přesáhly částku 5000 Kč, kterou lze odečíst z daní. Platit se musí také měsíční paušály. Tyto náklady jsou pro menší podniky opravdu nepřekonatelnou finanční zátěží.

Problémem u EET není pouze cenová náročnost na nákup zařízení. Problém je také celkový chod systému. I když dle finanční správy EET v testovacím režimu fungovala bez problémů a plynule, zkušenost podnikatelů je o něco horší. Stěžují si na pomalý systém a tisk účtenek, vydání jedné účtenky totiž trvá až minutu, což určitě není oněch avizovaných pár sekund.
Mnoho podnikatelů také dosud nemá úplné informace, nevědí např., že v prodejně musí mít viditelně umístěnou ceduli s informací, že prodávající je povinen vystavit kupujícímu účtenku pro EET. Pokud by takto umístěna nebyla, hrozí mu pokuta 50 tisíc korun.

Další věcí, na kterou podnikatele často zapomínají je, že ve stravovacích službách se snižuje DPH z 21 na 15 %.

Nyní nám tedy nezbývá než čekat, jak se EET v praxi uchytí a zda bude fungovat tak, jak má.

 

 

Zdroj: http://www.e15.cz/

 

Registrace na akci

Chci se registrovat

Daňový Klub používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

OK