Praha 14. července (ČTK) - V ekonomickém programu pro říjnové sněmovní volby koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu slibuje nezvyšovat daně a úspory hledat na straně státu. Problém státního rozpočtu nevidí na příjmové části. "Stát musí ušetřit na svém provozu, musíme snížit počet agend, tím i počet úředníků," řekl dnes novinářům šéf sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pokud se podle něj bude dařit ekonomice, mohou i přes krizi zaviněnou epidemií koronaviru za čtyři roky schodky státního rozpočtu klesnout z 500 miliard korun schválených pro letošní rok na 90 miliard korun, proto koalice vsadí vedle úspor státu hlavně na podporu ekonomiky, zjednodušení podnikání a efektivní využití evropských peněz. Stanjura na tiskové konferenci uvedl, že pokud se koalice Spolu bude podílet na vládě, může slíbit nezvyšování daně z přidané hodnoty, současně ale nevyloučil například možnost zvýšení spoluúčasti na zdravotní péči.

Volební program podle experta ODS Jana Skopečka počítá s doplněním takzvané fiskální ústavy o daňovou brzdu s nepřekročitelnou mírou zdanění a povýšením zákona na úroveň ústavního. Na tiskové konferenci hájil zrušení superhrubé mzdy, které občanští demokraté minulý rok prosadili s vládním hnutím ANO. Lidé podle něj díky vyšším příjmům utratí víc u podnikatelů, což ohroženému sektoru pomůže. Na příjmové straně rozpočtu zrušení superhrubé mzdy přitom neznamená větší propad, míní. Současně koalice nepočítá se znovuzavedením elektronické evidence tržeb. Stanjura systém, který vláda pozastavila do konce roku 2022 v souvislosti s podporou podnikatelů v době epidemie koronaviru, označil za mrtvý. Soudí, že takzvané EET bude definitivně zrušeno během roku po volbách.

Koalice v programu počítá se zavedením jednotného inkasní místa, digitalizací kontaktů se státní správou a rozšířením služeb CzechPointu, ze kterého chce udělat univerzální podatelnu. Úsporu až sedm miliard korun může podle ní přivést snížení počtu státních zaměstnanců o 13 procent. Spolu počítá podle Miroslava Zborovského za KDU-ČSL také s daňovými prázdninami pro rodiny s třemi a více dětmi. Chce také, aby evropské peníze šly pouze do projektů s dlouhodobým přínosem.

Volební modely koalici Spolu dlouhodobě zařazují na třetí místo. Podle volebního modelu agentury STEM zveřejněného 7. července by sněmovní volby v červnu vyhrálo vládní hnutí ANO s 26,7 procenta hlasů před Piráty a STAN s 24,1 procenta. Koalice Spolu by získala 17,4 procenta hlasů.

Daňový Klub používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

OK