Statistika pro celou ČR

Prokazování bezinfekčnosti - už nestačí jedna dávka očkování na covid *** Plošné testování ve firmách

Praha 5. ledna (BusinessInfo.cz, DK) - Lidé nadále prokazují svou bezinfekčnost pouze očkováním a potvrzením o prodělané nemoci. Neočkovaní se nedostanou do kina, restaurace, fitness centra ani ke kadeřníkovi, a to ani s negativním testem. Odcházející vláda po jednání s podnikatelskými svazy ještě stihla obnovit programy na podporu firem a živnostníků, které fungovaly už v minulosti, a to včetně kompenzačního bonusu a programů Antivirus A a B.

U jednoho stolu spolu může v klubech, restauracích a hospodách opět sedět šest lidí (do 3.1. maximálně čtyři). Více lidí mohou restauratéři usadit ke stolům s deseti a více židlemi, mezi max. šestičlennými skupinami musí být ale rozestup nejméně 1,5 metru. Majitelé či provozovatelé smějí do svých podniků pustit jej omezený počet hostů, nejvíce tolik, kolik mají míst k sezení.

Na konci roku se opět otevřely všechny trhy. Aktuálně platí, že musí mít lidé ve frontách rozestupy 1,5 metru a tam, kde jsou místa k sezení, například ke konzumaci jídel či nápojů, platí stejná pravidla jako ve vnitřních prostorách restaurací, tj. maximálně šest lidí u jednoho stolu.

Na hromadné akce může nadále pouze 1000 lidí. Pokud se akce účastní víc než 20 návštěvníků, musejí všichni splňovat pravidlo negativního testu nebo prodělané nemoci. Organizátoři mají povinnost hosty kontrolovat. 

Na jednání 5. ledna pak vláda schválila, že se budou zaměstnanci firem dvakrát týdně povinně testovat antigenními testy hrazenými z veřejného zdravotního pojištění. CV případě, že bude test pozitivní, zamíří člověk (po přetestování PCR) do karantény a do izolace. Ta se ale od 11.1. zkracuje – vzhledem ke kratší inkubační době a rychlejšímu průběhu nemoci s variantou omikron – na pět dní. Plošné testování bude ve firmách probíhat do konce ledna nebo do prvního únorového týdne (podle epidemiologické situace).

Nárok na pět PCR testů za měsíc zdarma mají nově všichni očkovaní.

Praha 9. července (ČTK) - Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19, která je třeba pro návštěvu některých služeb nebo hromadných akcí, nestačí od dnešního dne uplynutí 22 dní od první dávky očkování. Nově bude v takovém případě nutné předložit negativní test. Ze zdravotního pojištění má každý pojištěnec nárok na antigenní test, kterým bezinfekčnost prokáže na tři dny, jednou za sedm dní a měsíčně na dva PCR testy, které platí sedm dní. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden uvedl, že postupně se bude počet testů zdarma snižovat. Za bezinfekční jsou považovaní také lidé až 180 dní po prodělání nákazy nebo 14 dní po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny.

Novým podmínkám se dnes ráno přizpůsobila také mobilní aplikace Tečka, kterou lze bezinfekčnost prokazovat. Lidem očkovaným jednou dávkou více než 22 dní, kteří ještě ale nejsou dva týdny po dávce druhé, se v ní zelený certifikát změnil na červený, tedy neplatný. Podle aktuálních dat Chytré karantény si ji do telefonu stáhlo více než 884.000 lidí.

Vedle mobilní aplikace je nadále možné prokazovat bezinfekčnost také papírovým dokladem, který lidé dostanou přímo při testování či očkování. Certifikát ve formě elektronického dokumentu PDF, který ji potvrzuje, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

Podle aktuálně platných mimořádných opatření je povinné prokázat bezinfekčnost například při vstupu na hromadné akce v kultuře či sportu, také například při návštěvě divadla nebo využití některých služeb jako jsou ubytování, bazény, kadeřnictví nebo wellness. Prokázat se jí při kontrole by lidé měli také při návštěvě restaurace, provozovatelé ale certifikáty kontrolovat nemusí. Podle ministra Vojtěcha se ale uvažuje o změně.

Celkově bylo v ČR do středy očkováno podle dat ministerstva asi 5,16 milionu lidí, dokončené očkování oběma dávkami má asi 3,64 milionu z nich.

Praha 1. července (ČTK) - Plošné testování ve firmách či na úřadech by vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) znovu zřejmě zavedla, pokud by tzv. incidence, tedy počet potvrzených případů koronaviru za sedm dní, stouplo na 25 na 100.000 obyvatel. Vojtěch to řekl dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Nakažených je za poslední týden podle informací na webu ministerstva zdravotnictví osm na 100.000 lidí, ale v Praze už se zaokrouhlené incidenční číslo na 25 případů dostalo. Povinné testování v soukromé a veřejné sféře skončilo ve čtvrtek. Zaměstnanci vracející se ze zahraničí se ale budou muset od 9. července v práci prokázat negativním testem.

Navzdory šíření nových variant koronaviru není podle Vojtěcha zatím nutné opětovně přistupovat k pravidelnému povinnému testování zaměstnanců. Stačit by mělo, že všichni lidé, kteří se vrátí z ciziny, budou muset zaměstnavateli předložit negativní test. V případě zemí, které jsou na tzv. cestovatelské mapě mezi státy s nízkým a středním rizikem, si budou moci lidé test nechat udělat do pěti dnů, do té doby budou muset mít v zaměstnání respirátor minimálně třídy FFP2, řekl dnes Vojtěch.

Z pohledu ministerstva zdravotnictví by bylo podle Vojtěcha nejbezpečnější, kdyby lidé museli negativní test mít po jakékoliv nepřítomnosti na pracovišti. "Legislativní rada vlády to neposvětila," uvedl.

Zaměstnavatelé chtějí mít podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje možnost flexibilně reagovat na situaci v regionu a rozhodovat o hygienických pravidlech ve firmě, zejména o nošení roušek a testování. "Jednáme s ministerstvem zdravotnictví o mimořádném opatření, které by zaměstnavatelům umožnilo v případě potřeby testovat zaměstnance nebo nastavit používání roušek či respirátorů na pracovišti," řekl ve středu.

Povinnost testování jednou týdně vláda zavedla postupně. Jako první musely v březnu začít podniky nad 250 zaměstnanců. Pak kabinet opatření rozšiřoval na menší firmy, úřady, školy, neziskové organizace i živnostníky. Testům se nemuseli podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

V celém Česku připadá za posledních sedm dní osm nově odhalených případů covidu na 100.000 obyvatel. Od začátku tohoto týdne jejich počet mírně roste. Zatímco v neděli připadalo na 100.000 obyvatel v průměru 6,4 nově nemocných za posledních sedmí dní, v pondělí jejich počet stoupl na 6,7, v úterý jich bylo už přes sedm a ve středu 7,6.

Značné rozdíly v počtu nově hlášených případů jsou mezi Prahou a zbytkem Česka. V hlavním městě zaznamenali hygienici ke středě téměř 25 nově nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následoval Středočeský kraj s necelými deseti případy. Naopak nejlépe na tom je Olomoucký a Královéhradecký kraj, kde za poslední týden připadá na každých 100.000 lidí zhruba 1,5 nového případu.