Policie stíhá deset lidí za krácení daní se škodou 70 milionů Kč

Praha 8. července (ČTK) - Kriminalisté obvinili deset lidí z toho, že krácením daní způsobili škodu zhruba 70 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Skupina složená z Čechů a z občanů zemí bývalého Sovětského svazu podle něj vytvořila promyšlenou síť firem, které vystavovaly fiktivní faktury za různé služby.

  • Černá kronika
  • 8. 7. 2020

"Tyto fiktivní faktury byly vystavovány za různé služby, zejména pak za služby související se zaměstnáváním osob prostřednictvím personálních agentur," uvedl mluvčí. Na rozkrytí případu spolupracovalo v rámci tzv. Daňové Kobry Generální finanční ředitelství a Finanční analytický úřad.

Skupina byla podle kriminalistů dobře organizovaná a používala řadu konspirativních prostředků k utajení komunikace, zejména různé šifrované aplikace.

Faktury a související účetní doklady údajně zpracovávala pětačtyřicetiletá žena z jižních Čech, kterou už policie stíhá za podobnou trestnou činnost.

Rozsáhlé akce s krycím názvem Lesník se zúčastnilo přes 150 policistů NCOZ. Zapojily se také krajské zásahové jednotky a Útvar rychlého nasazení. Policisté v uplynulých dnech provedli 30 domovních prohlídek a zajistili majetek v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Zadrželi 12 lidí, z nichž deset následně obvinili.

Osmi stíhaným hrozí až desetileté vězení, zbylým dvěma až osmiletý trest. Dva z obviněných jsou ve vazbě. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.