Inflační zpravodaj - v únoru Y/Y nárůst o 16,7 %

Praha 10. března (IM) - Přinášíme Vám pravidelný inflační zpravodaj spolu s jednoduchým výkladem, co vlastně procentuální vyjádření inflace znamená v absolutních číslech. 

 • Podnikání a investice
 • 10. 3. 2023
 • Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců.
  únor 2023: 16,2 %
   
 • Ceny zboží úhrnem vzrostly meziročně o 19,7 % a ceny služeb o 11,9 %.
   
 • Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen k předchozímu měsíci vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny sledovaného měsíce proti předchozímu měsíci.
  únor 2023: 0,6 %
   

Zdroj: Český statistický úřad, zveřejněno 10.03.2023

Závěrem ještě přinášíme selské vysvětlení, co to ta meziroční inflace vlastně je. Činí-li meziroční míra inflace 16,2 %, znamená to, že to, co jsem si vloni v květnu mohl koupit za 100 Kč, tak letos stojí 116,20 Kč. A nebo - co mě nyní stojí 100 Kč, tak vloni stálo zhruba 86,10 Kč.

Znamená to také, že pokud jsem peníze neinvestoval a držel je v hotovosti nebo na běžném účtu, koupím si za svoji stokorunu pouze zboží nebo službu v hodnotě 86,10 Kč. Zchudl jsem tedy o hruba 14 %.

Proti znehodnocování peněz se dá obvykle docela úspěšně bojovat, ale v dnešních dnech doba moc obvyklá není. Energetická krize nás zasáhla ještě před tím, než jsme se stihli vzpamatovat z Covidu, k tomu ještě invaze Ruska na Ukrajinu, velké možnosti se tak nyní nenabízí. Většina bank ale nabízí alespoň nějaké spořící účty, na kterých jsou úrokové sazby alespoň 5 % s tím, že peníze jsou blokovány nejvýše jednodenní výpovědí. Není to moc, ale alespoň něco. Tři banky potom nabízí sazby na spořících účtech s výnosem přes 6 %.