Moravskoslezská policie obvinila 6 lidí za milionové krácení daně

Ostrava 20. července (ČTK) - Moravskoslezští kriminalisté obvinili šest lidí ze zkrácení daně z přidané hodnoty o částku přesahující 33 milionů korun. Obvinění podle nich spolupracovali při zadávání reklamy při motoristickém sportu, většina těchto zakázek však byla fiktivních. Reklama nebyla vyrobena, ale obvinění za ni uplatnili nadměrné odpočty DPH. Novinářům to dnes řekl vedoucí krajského odboru hospodářské kriminality Martin Válek.

  • Černá kronika
  • 20. 7. 2020

Obviněných je šest mužů ve věku 31 až 64 let z Opavska a Bruntálska. Hrozí jim až deset let vězení. Policie na případu pracovala déle než dva a půl roku a spolupracovala s Finančním úřadem pro Moravskoslezský kraj, který na podezřelé účetnictví upozornil. Krácení daně se týkalo let 2016 a 2017.

Válek řekl, že dva z obviněných, otec a syn, se jako jednatelé firmy domluvili s dalším mužem, jenž jim opatřil fiktivní účetní doklady na jména tří společností, které nevykonávaly žádnou podnikatelskou činnost. "Do čela těchto právnických osob byli postaveni de facto na oko tři další obvinění, kterým bylo řečeno, aby pouze převzali jednatelství, založili bankovní účty a o další chod těch společností se nezajímali. Tak se také stalo," řekl kriminalista.

Pokud byli tito nastrčení jednatelé pozváni na finanční úřad, dostali předem napsané, co tam mají říkat. "Oni se to naučili a tak to na finančním úřadě nějakým způsobem odříkali. Fiktivní účetní doklady pak byly zařazeny do účetnictví stíhané právnické osoby a na jejich základě pak byly žádány vratky, nadměrné odpočty DPH," popsal Válek.

Šlo o objednaní reklamy na závodních strojích, o umístění reklamy na bannerech kolem závodních tratí a výrobu reklamních předmětů, jako jsou trička, tužky či přívěsky. Zmíněné společnosti však v podstatě nevykonávaly žádnou podnikatelskou činnost, reklamu nevyrobily a doklady byly fiktivní. "Z 90 procent to byla fikce," řekl Válek.

Letos v červnu kriminalisté dlouhodobou práci na případu završili. Provedli v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku a Zlíně prohlídky čtyř rodinných domů, několika motorových vozidel a kanceláří. Zajistili například účetní doklady a faktury, počítače, 4,2 milionu korun v hotovosti, ale také vozidla za 5,4 milionu korun a loď za zhruba šest až 6,5 milionu korun.

"Státní zástupkyni jsme dali návrh na zajištění nemovitostí z majetku obviněných v celkové hodnotě 11,4 milionu korun, kdy v současné době už nemovitosti jsou zajištěny pro účely budoucího výkonu trestu propadnutí majetku," řekl Válek. Obvinění podle něj měli k motoristickému sportu blízko. Dva z nich jsou ve vazbě.