Policie obvinila 26 lidí z krácení daní, škoda je 144 milionů Kč

Praha 1. února (ČTK) - Policie obvinila 26 lidí a čtyři firmy z krácení daní prostřednictvím fiktivních obchodů. Škoda je více než 144 milionů korun. Obviněným hrozí až deset let vězení. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Česká televize (ČT) uvedla, že jedním z obviněných je i pražský podnikatel Jan Kočka.

  • Černá kronika
  • 1. 2. 2021

Skupina podle policie v letech 2013 až 2018 založila více než 20 obchodních společností, část z nich ale nevykonávala žádnou reálnou činnost. Obvinění údajně fakturovali různé neexistující služby, například úklidové. "Tímto způsobem si společnosti měly neoprávněně zvyšovat náklady, které obvinění měli zahrnout do daňových přiznání, čímž měla být soustavně krácena daň z přidané hodnoty a daň z příjmů právnických osob. Rovněž mělo docházet k legalizování výnosů z trestné činnosti," uvedl mluvčí.

Vedle Kočky je podle ČT obviněna také jeho úklidová firma Prostor. "Jan Kočka jako statutární zástupce společnosti Prostor v úmyslu zkrátit daň nechal zaúčtovat faktury za fiktivní služby ve výši 406 milionů korun," píše se podle ČT v policejním usnesení o zajištění nemovitosti z roku 2018. Kočka vinu odmítá. "Já si myslím, že jsem protizákonného neudělal nic," řekl televizi.

Rodina Kočkových proslula mimo jiné pořádáním Matějských poutí na holešovickém Výstavišti. Bratra Jana Kočky zastřelil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch Bohumír Ďuričko, soud ho poslal na 12,5 roku do vězení.

Ibehej uvedl, že vyšetřování případu s krycím názvem Úklid bylo složité, spis má více než deset tisíc stran. Byla potřeba i mezinárodní právní pomoc. "Jeden z obviněných během vyšetřování požádal o status spolupracujícího obviněného," podotkl Ibehej. Policie zajistila movitý a nemovitý majetek v hodnotě více než 127 milionů korun. Kriminalisté již podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze návrh na obžalobu všech obviněných lidí a firem.