Hospody hledají finty, jak obejít EET

Prodej kuponů na jídlo, které nepodléhají evidenci nebo obědy na fakturu? Přesně to jsou nápady majitelů hospod na to, jak se vyhnout přiznání celé tržby.

  • Akce Daňového klubu
  • 24. 10. 2016

Jen několik týdnů před zahájením elektronické evidence tržeb vymýšlejí někteří majitelé hostinců, jak tuto povinnost obejít. Například obědy chtějí zákazníkům vydávat na fakturu, anebo je nechat platit poukazem na "zážitkový pobyt s obědem" a to z důvodu, že by se částečně zbavili povinného vydávání účtenek a vyhnuli se přiznání celé tržby.
Ministerstvo financí, ani Asociace malých a středních podniků však podobné finty hospodským nedoporučuje.  Takto mechanický výklad zákona totiž může způsobit provozovatelům problémy, jelikož účelem EET je naopak srovnání podmínek pro všechny živnostníky.

Jedním z nápadů je možnost fakturování jídel stálým hostům, např. zaměstnancům firem, kteří do restaurace pravidelně docházejí na obědy. Tím by se hospodský vyhnul elektronické evidenci.
Dalším způsobem jsou poukázky neboli vouchery na oběd či večeři v dané restauraci. Majitel restaurace se dohodne s jiným podnikatelem, na kterého se zatím EET nevztahuje, na distribuci poukazů k návštěvě svého podniku.
Jednou z variant, jak se vyhnout elektronické evidenci, je také kuriózní možnost, která poukazuje na nejasné znění zákona. Týká se restaurací ve vyřazených letadlech. Zákon říká, že evidence se nevztahuje na tržby z palub letadel, nevymezuje ale přesně, zda jde o letadlo ve vzduchu, či na zemi. A zda musí být letadlo funkční.
Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová připomíná, že výjimka pro letadla je v zákoně z důvodu toho, že během letu nemají internetové připojení. Nebylo by tedy možné, aby se stvrzenky průběžně on-line odesílaly.

         

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček připouští, že se podobné nápady daly očekávat. Sám před nimi ale varuje: "Je jasné, že se řada firem bude snažit vyhnout kontrolám. Pokud teď někdo krátil tržby, bude se o to snažit dál. Rozhodně však nedoporučujeme EET obcházet, kontroly jsou důmyslné a dnes dokážou zjistit krácení tržeb třeba jen porovnáním podobných podniků ve stejné lokalitě ".

 

Zdroj: http://ihned.cz

 

Registrace na akci

Chci se registrovat

Daňový Klub používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

OK