Návrh na zdanění příjmů digitálních gigantů jako je Facebook a Google

V současné době se projednává návrh Evropské Komise na zdanění velkých digitálních firem jako je Facebook nebo Google. Zatím s nejasným výsledkem.

  • Podnikání a investice
  • 5. 12. 2018

Evropská komise v březnu 2018 představila svůj plán na "spravedlivé zdanění digitálních podniků". Návrh zahrnuje zavedení tříprocentní daně z tržeb velkých digitálních podniků jako je Google či Facebook. Právě tito digitální giganti čelí obvinění, že v rámci EU přesměrovávají své zisky do zemí, které jim nabízejí extrémně výhodné podmínky, například do Irska. Daň by správně měly odvádět ve státech, kde své služby provozují.

Daň by měla dolehnout na technologické podniky, jejichž globální obrat dosahuje alespoň 750 milionů eur, tedy skoro 20 miliard korun. Evropská komise odhaduje, že by ročně měla vynést zhruba pět miliard eur, což je 130 miliard korun. Tyto peníze si pak mezi sebou členské státy rozdělí podle toho, v jaké míře jejich obyvatelé služby Googlu apod. využívají. Cílem tak je zajistit, aby tyto společnosti odváděly daň v zemích, kde své služby poskytují.

V boji za vyšší zdanění internetových gigantů je hlavním tahounem Evropy Francie v čele se svým prezidentem Emmanuelem Macronem. Momentálně hledá co největší podporu, aby plány na zavedení digitální daně velkých internetových subjektů do konce roku schválili. Proti se ale staví skupina evropských zemí v čele s Irskem, kde mají Facebook i Google své evropské sídlo. Odpůrci tohoto návrhu jsou rovněž severské státy, podle nichž by reforma mohla podkopat inovace a vyvolat odvetná opatření ze strany Spojených států, kde sídlí většina podniků, které by nová daň zasáhla. Nápad Evropské unie dodatečně zdanit velké technologické firmy jako Google nebo Facebook Česko zpočátku odmítalo, vysvětlovalo to hlavně nejistotou, zda to zemi něco vůbec přinese. Vláda ale nakonec změnila postoj a návrh podporuje. Za změnou názoru stojí i premiér Andrej Babiš (ANO).

Samotné zavedení daně se prozatím odkládá. Dne 4.12.2018 se konalo jednání ministrů financí zemí EU, kde však návrh nenalezl  dostatečnou podporu. Spory se nyní vedou o to, zda „zohlednit pouze příjmy z reklamy na internetu, nebo i prodej uživatelských údajů“, napsala agentura DPA.