Zvýšení sazby u hazardu a spotřební daně

Ministerstvo financí představilo nový sazbový balíček, který ovlivní zdanění tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a hazardu.

  • Podnikání a investice
  • 24. 5. 2019

Nový sazební balíček s účinností od 1. ledna 2020 reguluje zdanění tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a hazardu. Zvýšení sazby reaguje na stále rostoucí dostupnost návykových látek a také na podnět Ministerstva zdravotnictví a národní koordinátorky pro protidrogovou politiku.

“Jsem moc rád, že Ministerstvo financí vyslyšelo naše volání. Zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol dlouhodobě doporučuje i WHO a OECD. Podle poslední zprávy OECD z července 2018 jsou spotřební daně z alkoholu a tabáku v České republice stále nízké. Vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy. A ty nejsou zanedbatelné, neboť v konzumaci alkoholu a cigaret se v celosvětovém srovnání opakovaně umisťujeme na předních příčkách. Zvyšování daňové zátěže je jednou z cest, jak tuto situaci řešit,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Co se týče lihu, doporučuje ministerstvo financí zvýšit daň na 0,5 l 40% alkoholu z 57 Kč na 64,50 Kč. Výše spotřební daně z lihu však stále zůstane nižší než například v Německu (67,14 Kč/0,5 l).

Dále se plánuje zvýšení sazby spotřební daně z cigaret27% na 30% u procentní části sazby, z 1,46 na 1,61 Kč/kus pevné části sazby daně a z 2,63 na 2,90 Kč/kus u minimální části sazby daně.

Zvýšení sazby se vztahuje také na spotřební daň z doutníků, tabáku ke kouření, surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků, a to až o 10%. Důvodem pro vznik nového sazebního balíčku je mimo jiné i nutnost skloubení sazeb s právem EU, jejíž podmínkou je, aby spotřební daň z cigaret byla nejméně 60% vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny cigaret určených ke spotřebě.

Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku říká, „Vysoká cena cigaret daná daní je nejúčinnější jednotlivé preventabilní opatření nejen proti kouření, ale proti nepřenosným nemocem vůbec. Navíc se za méně prodaných cigaret s vyšší daní vybere víc peněz do státního rozpočtu. Profitují tedy všichni: stát, zdravotní pojišťovny i občané - kromě tabákového průmyslu.“

Balíček zahrnuje rovněž změnu sazeb daně z hazardních her. MF doporučuje zvýšení sazby z 23% na 25% pro dílčí daň z kursových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu a z 23% na 30% pro dílčí daň z loterií, bing a živých her. Za tímto zvýšením je také důvod, že zisky z loterií a živých her slouží ve světě jako zdroj příjmů pro veřejně prospěšné práce. Dále tyto příjmy slouží k pokrytí nákladů státu v souvislosti s léčbou a resocializací hazardních hráčů.