Z prodeje pohonných hmot šlo loni státu 112 miliard Kč

Praha 31. října (ČTK) - Z prodeje pohonných hmot na českých čerpacích stanicích šlo loni státu v rámci zdanění minerálních olejů 112 miliard korun, což je zhruba devět procent příjmů státního rozpočtu. Meziroční nárůst činil zhruba dvě procenta. Na oborové konferenci Petrol summit to dnes řekl výkonný ředitel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Jan Mikulec.

  • Ekonomika a investice
  • 1. 11. 2019

"Adekvátně tomu, jak rostou prodeje minerálních paliv, tak roste i výnos spotřební daně, který v loňském roce dosáhl 93 miliard korun. K tomu musíme připočíst 21 procent daně z přidané hodnoty a jsme na zmíněných 112 miliardách korun," uvedl Mikulec. "A jsou to miliardy jisté," podotkl. Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.

Podle již dříve prezentovaných dat ČAPPO spotřeba benzinu v Česku loni meziročně vzrostla o 0,2 procenta na 2,13 miliardy litrů. Spotřeba nafty se zvýšila o 1,1 procenta na 5,88 miliardy litrů. Podíl nafty meziročně vzrostl o procentní bod na 73,4 procenta. Hlavním důvodem vyšší spotřeby je růst české ekonomiky, uvedla asociace.

V porovnání s rokem 2003 podle ní klesla spotřeba benzinu více než o čtvrtinu, od roku 2015 se však pokles zastavil. Spotřeba nafty roste nepřetržitě od roku 2010, od té doby se zvýšila o 24,6 procenta, dodalo ČAPPO.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko stále jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. Podle zářijových statistik ministerstva průmyslu a obchodu pump v ČR opět přibylo, veřejných čerpacích stanic je motoristům k dispozici 4006. To je o 15 více než v polovině února, kdy byla statistika zpracována naposledy. Celkový počet stanic včetně neveřejných a s omezeným přístupem stoupl o 18 na 7079.