"Adekvátně tomu, jak rostou prodeje minerálních paliv, tak roste i výnos spotřební daně, který v loňském roce dosáhl 93 miliard korun. K tomu musíme připočíst 21 procent daně z přidané hodnoty a jsme na zmíněných 112 miliardách korun," uvedl Mikulec. "A jsou to miliardy jisté," podotkl. Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.
Podle již dříve prezentovaných dat ČAPPO spotřeba benzinu v Česku loni meziročně vzrostla o 0,2 procenta na 2,13 miliardy litrů. Spotřeba nafty se zvýšila o 1,1 procenta na 5,88 miliardy litrů. Podíl nafty meziročně vzrostl o procentní bod na 73,4 procenta. Hlavním důvodem vyšší spotřeby je růst české ekonomiky, uvedla asociace.
V porovnání s rokem 2003 podle ní klesla spotřeba benzinu více než o čtvrtinu, od roku 2015 se však pokles zastavil. Spotřeba nafty roste nepřetržitě od roku 2010, od té doby se zvýšila o 24,6 procenta, dodalo ČAPPO.
Ve srovnání s okolními státy vychází Česko stále jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. Podle zářijových statistik ministerstva průmyslu a obchodu pump v ČR opět přibylo, veřejných čerpacích stanic je motoristům k dispozici 4006. To je o 15 více než v polovině února, kdy byla statistika zpracována naposledy. Celkový počet stanic včetně neveřejných a s omezeným přístupem stoupl o 18 na 7079.