Lhůta pro vracení odpočtu DPH se zřejmě prodlouží

Praha 8. ledna (ČTK) - Lhůta pro vracení odpočtu daně z přidané hodnoty se zřejmě prodlouží o polovinu na 45 dnů. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík neprosadil při dnešním jednáním sněmovního rozpočtového výboru o vládní novele daňového řádu úpravu, která by zachovala nynějších 30 dnů. Uspěl naopak z pozměňovacím návrhem, jenž zachovává pětidenní toleranční dobu, po kterou nevzniká pokuta za opožděné podání daňového tvrzení.

  • Podnikání a investice
  • 8. 1. 2020

Lhůta pro vracení odpočtu DPH patří k nejspornějším částem předlohy, která zejména umožní vznik internetového portálu pro on-line vyřizování daňových záležitostí s finančním úřadem. Podle Ferjenčíka a také Jana Skopečka (ODS) jde o kontokorent vlády na účet firem. "Je špatně, aby si vláda půjčila 24 miliard od firem," uvedl Ferjenčík.

"V době digitalizace se má prodloužit lhůta o polovinu. To nemůžeme myslet vážně," podotkl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Z argumentů ministerstva financí uznal jen ten, že Ferjenčíkova úprava by u části vratek zkrátila lhůtu na 15 dnů. Pro druhé sněmovní čtení proto připraví odlišný pozměňovací návrh. Kritika prodloužení lhůty zazněla i od koaličního poslance ČSSD Václava Votavy, podle kterého jde proti podpoře podnikání.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tvrdí, že prodloužená lhůta bude ve prospěch daňových subjektů. "Získá se čas na prověření nesporné částky," řekla. Suma, kterou stát jednorázově získá, je podle ní vedlejším efektem novely.

Schillerová nesouhlasila ani s Ferjenčíkovým návrhem na zachování pětidenní toleranční doby. Poznamenala však, že o této věci je ochotná diskutovat. Například podle Pavla Juříčka (ANO) by v úvahu připadaly tři dny, a to vzhledem k víkendům. "Procedurálně správně tři dny jsou pro každý daňový subjekt podle mého názoru dostačující," řekl.

Předloha přináší i další změny, například bude možné částečné vracení nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty v podobě záloh. Podnikatelé si budou moci požádat o změnu daňového identifikačního čísla (DIČ) tak, aby neobsahovalo rodné číslo. Výbor nepodpořil požadavek Tomáše Martínka (Piráti), aby nově přidělovaná DIČ neobsahovala rodné číslo automaticky.

Dále novela umožňuje při vymáhání zajišťovacích příkazů využít nejen exekuci, která může fungování firmy ohrozit, ale i prohlášení o majetku nebo zástavní právo. V případě prohlášení o majetku podle materiálu nebude ochromena činnost firmy proto, že by neměla přístup ke svým penězům. O jeden měsíc se má prodloužit lhůta pro podání daňového přiznání, pokud ho poplatník podá elektronicky. Snižují se některé sankce za porušení daňových povinností.

Ministerstvo financí uvádí, že zákonná podoba on-line finančního úřadu neboli portálu MOJE daně spočívá v rozšíření již existující daňové informační schránky (DIS), kterou nyní využívá jen malá část poplatníků. Systém bude podobný internetovému bankovnictví a jeho uživatelé budou mít lepší přehled o svých daňových povinnostech. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označuje projekt MOJE daně za vlajkovou loď ministerstva financí.