EU rozšířila seznam daňových rájů
Brusel 18. února (zpravodaj ČTK) - Evropská unie rozšířila seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti o čtyři státy. Rozhodli o tom dnes ministři financí členských zemí, kteří přidali na listinu daňových rájů Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. Seznam tak bude obsahovat celkem 12 zemí.
Pravidelně aktualizovaná listina má přispět k boji se snahou "vyhýbat se daňovým povinnostem". Zařazeny jsou na ni země, u kterých má EU pochybnosti ohledně daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění či dodržování mezinárodních pravidel namířených proti snižování daňových základů a přesouvání zisku jinam.
Státy, které unie na seznam přidala, nedokázaly včas provést navržené daňové reformy. Dalších 16 zemí, jimž hrozilo, že budou na seznam dopsány, dokázalo podmínky unie splnit.
"Potřebné daňové reformy, aby vyhověly unijním kritériím, od začátku celého procesu provedlo 49 zemí," konstatoval dnes chorvatský ministr financí Zdravko Marić, jehož země nyní v EU předsedá. Práce na seznamu nespolupracujících států podle něho vychází z "důkladného posuzování a monitorování" přibližně 70 mimounijních zemí a z dialogu s nimi.
Unie listinu vytvořila v roce 2017 a postupně se na ni dostalo až 15 států. Některé z nich od té doby zlepšily spolupráci v daňové oblasti a byly ze seznamu vyškrtnuty. Kromě dnes přidaných států je na něm Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.
EU hodnotí přístup jednotlivých zemí podle tří hlavních kritérií: daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění a reálné hospodářské aktivity. U států, které se ocitnou na černém seznamu, může EU například rozhodnout, že evropský blok a jeho finanční instituce nebudou v těchto zemích provádět žádné finanční operace. Další sankce mohou za sebe přijmout také členské státy.
Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni po jednání s ministry podotkl, že Brusel za poslední více než dva roky prověřil daňové systémy 95 zemí, z nichž velká většina pravidlům EU vyhověla.
"Naši občané očekávají, že nejbohatší jedinci a korporace odvedou na daních svůj spravedlivý podíl. Jakákoli země, která jim umožní se tomu vyhnout, musí nést následky. Dnešní rozhodnutí jasně ukazuje, že to EU myslí vážně," uvedl italský komisař.
Státy EU dnes rozšířily i takzvaný šedý seznam, na němž figurují země, které nedodržují některé podmínky a dostaly lhůtu na jejich splnění. Mezi 13 státy, které dnes byly na tuto listinu zařazeny, je například Turecko. Ankara má do konce roku čas, aby se zapojila do automatické výměny informací o bankovních účtech.
Další revizi seznamů plánuje EU v říjnu.
Ministři dnes poprvé debatovali o možných změnách ve fiskálních pravidlech EU formulovaných v Paktu stability a růstu. Unijní země se v něm zavázaly udržovat dluh pod hranicí 60 procent HDP či jej snižovat. Jejich rozpočtové deficity zároveň nesmí překročit tři procenta.
Místopředseda EK Valdis Dombrovskis prezentoval členským zemím lednový podnět komise k diskusi o změně zmíněného systému, která by podle některých zemí mohla například vyjmout z fiskálních pravidel ekologické investice. Část ministrů včetně české zástupkyně Aleny Schillerové však dnes nabádala k opatrnosti.
"Důrazně jsem varovala před tím, aby jakákoli flexibilita týkající se této zelené problematiky zasáhla do paktu stability. My nevíme, co jsou investice do boje s klimatickými změnami, do zelených aktivit, a co nejsou," řekla ČTK po jednání Schillerová, podle níž by pravidla měla i nadále hlídat zdraví veřejných financí. Ani přesná definice ekologických investic, kterou v současnosti EK připravuje, není podle ní dostatečným důvodem pro výjimky z paktu.
Ministryně financí tak opět svým vyjádřením zazářila - neví, co jsou investice do boje s klimatickými změnami, neví ani, co jsou investice do zelených aktivit. Doporučení Daňového klubu zní: "Když nevím, neříkám raději nic."