OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25.000 korun, podepsal Zeman

Praha 9. dubna (ČTK) - Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Vládní návrh dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Předlohu dnes schválil Senát, v úterý ho ve zrychleném projednávání přijala Sněmovna. O takzvaný kompenzační bonus budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři.

  • Podnikání a investice
  • 10. 4. 2020

O příspěvek bude možné požádat do konce června, finanční správa začala žádosti přijímat dnes. Peníze začne ale vyplácet až příští týden po nabytí účinnosti zákona, řekla na odpolední tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). K žadatelům by se mohly peníze dostat pravděpodobně v pondělí 20. dubna, v některých případech možná již v pátek 17. dubna. Schillerová také uvedla, že existují kontrolní nástroje pro to, aby některý z příjemců peníze případně vrátil, pokud se ukáže, že koronavirem poškozen nebyl.

Ministerstvo financí odhaduje, že státní pokladnu opatření vyjde až na 17,5 miliardy korun. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm osobám, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna. Zaměstnanců se týkat nebude. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce.

Na příspěvek dosáhnou lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat budou moci i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nebude podléhat zdanění a podle Schillerové by neměl podléhat ani exekuci.

O příspěvek lze požádat e-mailem bez nutnosti mít elektronický podpis. Stačí tak e-mailem poslat naskenovaný podepsaný formulář. Má to zabránit tomu, aby živnostníci museli chodit na poštu nebo na finanční úřad. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.