EK chce zakročit proti daňovým režimům výhodným pro velké firmy

Brusel, Mladá Boleslav 15. července (ČTK, DK) - Evropská komise dnes představila plány postupu proti daňovým režimům považovaným za nepřiměřeně výhodné pro velké korporace. Podle agentury Reuters upozornila, že cílem je podpořit oživení evropské ekonomiky z koronavirové krize. Členské země Evropské unie se nyní snaží zvýšit své příjmy, aby mohly financovat opatření na podporu hospodářského růstu. Děje se tak v době rostoucí nelibosti veřejnosti ohledně toho, jak se velké podniky a bohatí jednotlivci vyhýbají placení daní, píše Reuters.

  • Podnikání a investice
  • 15. 7. 2020

Evropská komise uvedla, že rozšíří svůj daňový kodex z roku 1997 tak, aby mohla zasahovat proti daňovým režimům členských zemí EU, které mají škodlivé dopady. Komise v rámci tohoto kodexu může umisťovat na černou listinu země, které umožňují vyhýbat se placení daní. V současnosti se však může zabývat pouze těmi daňovými režimy, které jsou považovány za preferenční. Jde například o případy, kdy země uplatňuje jednu daňovou sazbu pro domácí firmy a jinou pro mezinárodní podniky.

Dřívější plány Evropské komise na změnu daňových pravidel EU zkrachovaly v důsledku práva veta členských zemí. Nyní však komise zkoumá, jak právo veta obejít. Jednou z možností je využít článku smlouvy o EU, který umožňuje většinové schválení daňových rozhodnutí, pokud je v sázce spravedlivá hospodářská soutěž, píše Reuters.

Evropský komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni uvedl, že se nyní pracuje na identifikaci případů, ve kterých by se tento článek mohl využít. "Hovoříme o možnosti rozhodování v případech závažné deformace jednotného trhu," dodal.

V květnu Evropská komise identifikovala šest členských zemí EU, konkrétně Kypr, Maďarsko, Irsko, Lucembursko, Maltu a Nizozemsko, jejichž daňové systémy jsou obzvlášť atraktivní pro velké podniky, upozornila agentura Reuters.

Dle názoru odborníků by však otázka daně z příjmů měla nadále zůstat v gesci jednotlivých členských států. Každý stát je sám odpovědný za tvorbu své danové kvóty na pokrytí vlastních  výdajů a po zásahu evropské komise by tak státy přišly o možnost ovlivňovat tvorbu svých rozpočtů.

Snahy Evropské komise o větší zdanění velkých digitálních podniků dnes utrpěly těžkou ránu, když Tribunál soudu EU rozhodl, že americká společnost Apple nemusí Irsku na daních doplatit 13 miliard eur (zhruba 346 miliard Kč), jak komise požadovala.