Firmy hledají zaměstnance napříč obory, větší problémy mají například hotely
Praha 11. srpna (ČTK) - Nedostatek pracovní síly je nyní v ČR napříč obory i regiony. Lidé chybí nejen ve výrobě a IT, ale také v zemědělství, dopravě, pohostinství, zdravotnictví, cestovním ruchu a dalších službách, přičemž zaměstnavatelé hledají kvalifikované i nekvalifikované pracovníky. Úřad práce evidoval v červenci rekordních více než 358.000 volných míst. Podle odborníků, které oslovila ČTK, vývoj nezaměstnanosti ovlivnilo uvolnění protikoronavirových opatření a do jisté míry i vládní programy, které při epidemii nemoci covid-19 držely nízkou nezaměstnanost, čímž paralyzovaly pracovní trh. Firmám navíc chybí zahraniční pracovníci, kteří loni opustili ČR a v plné míře se nevrátili.
Personalisté uvedli, že náročné je například zpět nalákat zaměstnance do gastronomie, ubytování a osobních služeb. Během uzavření provozů kvůli omezení šíření nákazy si totiž našli práci v jiných oborech a z obavy z dalších vln pandemie se do svého oboru nechtějí vrátit. Některým pražským hotelům navzdory nízké obsazenosti chybí vedle kuchařů, číšníků nebo recepčních podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka také pracovníci na úklid. Češi o úklidové práce nemají zájem, proto se na ně najímali agenturní zaměstnanci, například z Ukrajiny nebo dalších zemí mimo EU. Tito lidé ale mají nyní problém získat víza, uvedl Stárek.
Asociace tento týden uvedla, že pokud vláda pro podnikatele v cestovním ruchu, aspoň v nejvíce zasažených regionech, rychle nespustí program kurzarbeit na udržení stávajících zaměstnanců, hrozí oboru v následujících měsících další kolaps.
Potíže s obsazením míst v gastronomii a ubytovacích zařízeních mají například i zaměstnavatelé v Libereckém, Karlovarském, Středočeském nebo Pardubickém kraji, přitom některé hotely či restaurace nabízí kuchařům nebo číšníkům i ubytování a stravování zdarma. Podle ředitele pardubické kanceláře úřadu práce Miroslava Blaťáka někteří lidé ze služeb prošli rekvalifikací a začali pracovat v sociální péči a zdravotnictví, ačkoli i tam je nedostatek pracovníků. Podle zjištění ČTK se dlouhodobě potýkají s nedostatkem odborného personálu i nemocnice v Karlovarském kraji. V libereckém regionu pak chybí zaměstnanci i výrobcům dílů pro automobilový průmysl nebo některým sklárnám.
Dělník, operátor výroby nebo montér dominují podle dat portálu Profesia přehledu nejžádanějších pozice ve většině krajů. Výjimkou je Praha, kde je v inzerátech nejčastěji zastoupený administrativní pracovník, následuje programátor a obchodní zástupce.
Například energetickým firmám chybí pracovníci IT profesí a technických, případně montérských pozic v oboru elektro a plyn. Ve vyjádření pro ČTK se jejich zástupci shodli na tom, že trh práce je poznamenán koronavirovou krizí, která způsobila, že lidé jsou změně práce méně nakloněni a víc si jí váží. "Obecně platí, že v jakékoli pozici je v současnosti složitější sehnat vhodného kandidáta, než tomu bylo před pandemií," uvedl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. Elektrikáři scházejí i stavebním firmám, které hledají i strojníky.
V zemědělství podle průzkumu Agrární komory mezi svými stovkami firem chybí pracovníci v devíti z deseti podniků. Většině chybí až pětina lidí, některým i více. Skoro tři čtvrtiny respondentů uvedly, že mají nedostatek pracovníků celoročně. Zástupci komory ČTK sdělili, že živočišné výrobě chybí hlavně ošetřovatelé skotu nebo dojiči, v rostlinné traktoristi a obsluhovači zemědělských strojů.
Na nedostatek pracovníků upozorňují rovněž dopravci, podle kterých na pracovním trhu chybí přes 20.000 profesionálních řidičů. Problém se týká především kamionových dopravců, šoféry ale shání i autobusoví přepravci. Nedostatek profesionálních řidičů řeší dopravci dlouhodobě, situaci nevyřešila ani pandemie koronaviru.
Větší poptávka po řidičích nákladních aut je například v Olomouckém kraji, kde firmy rovněž hledají dělníky, řemeslníky zaměřené na stavebnictví či skladníky. Nejhůře se tam shání pracovníci na Prostějovsku, kde na jedno místo připadá zhruba jeden uchazeč. O řidiče nákladních aut mají zájem firmy i v sousedním Zlínském kraji. I tam je ale nejčastěji nabízeným volným místem dělník. Podle ředitelky krajské pobočky úřadu práce Miriam Majdyšové v regionu dlouhodobě chybí hlavně nekvalifikovaní zaměstnanci. Pouze základní vzdělání podle ní požadují zaměstnavatelé po uchazečích u 69 procent nahlášených volných míst.
Pozici řidičů nákladních vozů a kamionové dopravy se nedaří obsadit ani firmám ve středních Čechách. Vedle toho tamní zaměstnavatelé hledají přes pracovní úřad soustružníky, obráběče, kovodělníky, strojní techniky, montážníky, skladníky, pracovníky logistiky a ostrahu skladů. Nové zaměstnance nabírá například Continental Automotive v Brandýse nad Labem, Škoda Auto či výrobce zdravotnických lůžek Linet.
Situace se výrazně neliší ani v dalších regionech. V Moravskoslezském kraji je podle Vladany Purdekové z ostravské pobočky úřadu práce největší poptávka po montážních pracovnících, stavebních dělnících, obsluze strojů, uklízečích, řidičích a pracovnících ostrahy. Z vysoce kvalifikovaných profesí zaměstnavatelé hledají lékaře, zdravotní sestry, strojní a stavební inženýry, programátory a systémové analytiky. Výrazně navíc firmy poptávají i cizince, pro které mají k dispozici přes 5000 pracovních míst, uvedla Purdeková.