Úspory firem i lidí v pololetí nadále rostly

Praha 17. srpna (DK, ČTK) - Úspory domácností v prvním pololetí stouply o šest procent na 3,23 bilionu. O tři procenta na 1,25 bilionu stouply vklady firem. Živnostníci své úspory během pololetí navýšili o 11 procent na 185 miliard korun. Vyplývá z výpočtů společnosti CRIF.

  • Podnikání a investice
  • 17. 8. 2021

"V prvním pololetí pokračoval trend z minulého roku, kdy si živnostníci začali ve větší míře vytvářet finanční rezervy, zatímco objem jejich dluhů stagnoval. Zatímco úspory živnostníků se zvýšily o 19 miliard, objem dluhu zůstal stejný jako na konci minulého roku. Vyšší tendence spořit a menší ochota si brát úvěry může značit nedůvěru v ekonomicky stabilní budoucnost," uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Úvěry živnostníků činily ke konci letošního června 47 miliard. Objem úvěrů firem během pololetí stoupl o jedno procento na 1,13 bilionu korun a u domácností o čtyři procenta na 1,94 bilionu korun.

Z dat CRIF dále vyplývá, že se ale od konce loňska platební morálka živnostníků zhoršila. Ti aktuálně nesplácejí 6,84 procenta svých dluhů, zatímco na konci loňského roku to bylo 6,12 procenta. Podobné je to i u firem, které na konci června nesplácely 4,34 procenta úvěrů. Na konci loňského roku to bylo 4,15 procenta. Domácnosti nesplácejí 5,38 procenta úvěrů na spotřebu, v případ úvěrů na bydlení je to jen zhruba jedno procento. "Za růstem nesplácených úvěrů v letošním roce je vývoj v prvním čtvrtletí, který byl ještě výrazně ovlivněn ekonomickými restrikcemi. Po uvolnění vládních opatření se platební morálka naopak mírně zlepšila," uvedla Kameníčková.

Při současné míře inflace 3,4 % také dochází ke značnému znehodnocování úspor, aktuálně v absolutním vyjádření o 112 miliard za jeden rok.