ČNB již nebude nadále plošně omezovat výplatu dividend bank

Praha 10. září (ČTK) - Česká národní banka již nebude výši dividend bank plošně omezovat, doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení hospodářských výsledků za rok 2021. Banky tak nebudou omezeny výplatou dividend ze zisku za letošní rok. ČNB to dnes oznámila v tiskové zprávě.

  • Podnikání a investice
  • 10. 9. 2021

ČNB omezovala výplatu dividend ze zisků let 2019 a 2020 jako součást protikrizových opatření. Měla zmírnit negativní dopad rozsáhlých uzávěr ekonomiky během pandemie do hospodaření bank a udržet jejich kapitálové vybavení pro zachování stability bankovního sektoru.

Centrální banka v souvislosti s tím dnes také oznámila, že dokončila hodnocení kapitálové situace jednotlivých bank a souhrnná výše dividend může činit přibližně 15 procent zisku bankovního sektoru za roky 2019 a 2020. V roce 2019 banky v Česku vykázaly souhrnný čistý zisk rekordních 90,9 miliardy korun a o rok později 47,51 miliardy korun.

Vzorec pro výpočet výplaty dividend za minulé dva roky sdělila ČNB bankám v březnu 2021. Maximální výše dividend byla podle tohoto rámce stanovena na základě čtyř ukazatelů.

ČNB dnes zároveň informovala, že návrhy na rozdělení zisku bude opět posuzovat standardním dohledovým procesem. "ČNB očekává, že banky budou i nadále přistupovat k distribuci zisků konzervativně s cílem udržet bezpečnou úroveň svého kapitálového vybavení. Současně bankám doporučila, aby další výplaty dividend zvažovaly až poté, kdy budou mít k dispozici konečné hospodářské výsledky za rok 2021 a budou znát i dopady pandemie v podzimních a zimních měsících," uvedla centrální banka.

Největší banky působící v České republice mají zahraniční vlastníky. Například ČSOB vlastní belgická KBC Bank, Českou spořitelnu rakouská Erste a Komerční banku francouzská Société Générale.