Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 8,1 pct

Praha 30. září (ČTK) - Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) proti stejnému loňskému období stoupla o 8,1 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento. Předchozí odhad z konce srpna uváděl meziroční nárůst hrubého domácího produktu o 8,2 procenta, mezičtvrtletní výsledek zůstal beze změny.

  • Podnikání a investice
  • 30. 9. 2021

V prvním čtvrtletí letošního roku klesl HDP podle revidovaných dat meziročně o 2,5 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

"Ekonomická aktivita se dostala již téměř tam, kde se nacházela před vypuknutím pandemie, když ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 procent své úrovně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019. Za oživením ekonomiky stálo především rychlé rozvolnění protiepidemických restrikcí, které se projevilo ve výrazném mezičtvrtletním nárůstu spotřeby domácností," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Růst ekonomiky by měl podle něj pokračovat také ve zbytku roku, rizikem jsou však již delší dobu trvající problémy v průmyslu.

Příjmy i spotřeba domácností ve druhém čtvrtletí výrazně stouply. Reálné příjmy obyvatelstva vzrostly proti předchozímu čtvrtletí o 3,9 procenta, což je nejvyšší mezičtvrtletní růst v historii měření, uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet a doplnil, že rozvolnění protiepidemických opatření pak vedlo k mezičtvrtletnímu růstu spotřebních výdajů na obyvatele o 4,8 procenta. V meziročním srovnání byly příjmy domácností na obyvatele vyšší o 6,4 procenta a reálná spotřeba domácností o 8,6 procenta vyšší.

Míra úspor domácností dosáhla ve sledovaném kvartále podle statistiků 21,3 procenta. "I přes vysoké tempo růstů spotřebních výdajů dosáhla míra úspor domácností vysokých hodnot," konstatoval Kermiet. Nicméně proti prvním třem měsícům roku byly úspory domácností nižší o 3,2 procentního bodu a proti loňskému druhému čtvrtletí o 2,1 bodu nižší.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v 2. čtvrtletí 38.890 Kč. Oproti předchozímu čtvrtletí tak reálně stoupl o 3,9 procenta a meziročně o 10,1 procenta.

Nefinančním podnikům zisk mezičtvrtletně klesl, stouply ale jejich investice. Míra zisku uvedených podniků dosáhla 46,4 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu méně než v prvním čtvrtletí, ale o tři body více než před rokem. Mzdové náklady nefinančním podnikům meziročně vzrostly o 9,7 procenta. Míra jejich investic pak proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,1 procentní bodu na 26,6 procenta, meziročně byla ale nižší o 3,3 bodu. Statistici v této souvislosti upozornili, že meziroční indexy do značné míry ovlivnila nízká srovnávací základna.

Za celý letošní rok lze podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče očekávat růst ekonomiky o zhruba 3,3 procenta. V příštím roce by pak měl růst zrychlit k pěti procentům. "Ekonomická aktivita by již neměla čelit omezením souvisejícím s pandemií a zesilovat by se měl také růst na straně poptávky, konkrétně u spotřeby domácností a investičních výdajů firem," uvedl.