Jak cílit pomoc s drahými energiemi?

Mladá Boleslav 30. srpna (IM) - Výraz energetická krize rezonuje celou Evropou již více než půl roku. Skoro stejnou dobu se diskutuje i o pomoci státu postiženým domácnostem a firmám, pomoc však zůstává pouze v rovině diskuzí a úvah.

  • Ekonomika a investice
  • 30. 8. 2022

Státní pokladna je po osmi letech drancování ze strany socialistů a populistů prázdná, navíc do ekonomiky znatelně zasáhla i pandemie Covid-19. Vláda proto vymýšlí jakousi válečnou daň tak, aby dostála svému slibu a nezvýšila občanům a firmám daň z příjmů a DPH. Chystá se přitom okrást minoritní akcionáře energetického kolosu ČEZ a poškodit  akcionáře tuzemských bank a pravděpodobně i rafinerií, a to uvalením tzv. daně z mimořádných zisků. Koncept velmi podobný řádění nenasytných radních Ference a Lorence v pohádce Tajemství staré bambitky.

Svým počínáním získá relativně mrzký peníz v řádu desítek miliard korun a navíc pouze po omezenou dobu, schodky státního rozpočtu jsou přitom strukturálního charakteru a tato daň je nespasí ani ve střednědobém horizontu, natož v tom dlouhodobém. V každém případě však uškodí pověsti Česka jako stabilní země se solidním investičníím ratingem. A touto záplatou vytvoří jakousi nesystémovou pomoc s platbami za energie ve státě, kde občané utratí ročně za sázení a hazard 400 miliard korun a dalších 210 miliard za tábák a cigarety.

Lidé musí tedy začít šetřit a spořit především sami u sebe, nikoliv se spoléhat na pomoc státu v každé situaci. Je nepochybné, že mnoho z nich má rezervy dostatečné, pouze stačí přesměrovat tok vlastních peněz smysluplným způsobem. A stejně tak stát - ten by se měl starat především o makroekonomiku a nikoliv populisticky sanovat mikroekonomiku každého z nás.

-tp-