Rekordní průběžný deficit státního rozpočtu

Praha, 1. června (IM) - Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci května deficitem ve výši 271,4 mld. Kč. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 263,7 mld. Kč. Jedná se o nejhorší dílčí výsledek od vzniku samostatné České republiky.

  • Podnikání a investice
  • 1. 6. 2023

Dá se bez nadsázky konstatovat, že stáítní finance jsou v troskách. Vláda pohříchu nezačala včas sanovat špatný stav státních financí zděděných po předchozích vládách a poté, co nás stihla válka na Ukrajině a související energetická krize, sedí ministři bezradně s hlavou ve dlaních a čekají na zázrak. Místo radikálních a okamžitých řešení pouze vypouští balónky a čekají, jaká opatření vzbudí nejmenší odpor.

Za meziročním zhoršením salda o 82,1 mld. Kč stál především nárůst sociálních dávek (+50,5 mld. Kč), pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+40,1 mld. Kč), obsluha státního dluhu navýšená výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů (+18,1 mld. Kč) či vyšší investice (+12,7 mld. Kč). Růst daňového inkasa, dosud navýšený mimořádnými příjmy jen o 12,2 mld. Kč z důvodu jejich zákonné splatnosti, zatím nepokrývá zvýšené požadavky na výdaje státu.

„Květen je tradičně slabý měsíc, loni se jen za květen propadlo hospodaření státu o 90 miliard korun. A přestože se blížíme do druhé poloviny roku, kdy prohlubování schodku mohutně zpomalí první příjmy z windfall tax, dividenda od ČEZu či peníze z evropských fondů, musíme jako vláda šlápnout na brzdu. Když jsme před pár týdny představili ozdravný balíček, řekli jsme, že začneme s hubnoucí kúrou sami u sebe a více než 20 miliard korun uspoříme příští rok na platech a na provozu státu. Myslím, že nejméně stejně vysokou částku ale musíme vzhledem k vývoji hospodaření státu ušetřit na výdajích ještě letos. Proto příští týden ponesu na vládu seznam rozpočtových opatření, kterými ve druhé polovině roku zbrzdíme prohlubování schodku. Nebudou to populární kroky, stejně jako není populární náš ozdravný balíček, ale nemůžeme na letošek rezignovat a říct, že šetříme až od příštího roku. To bychom se nijak nelišili od předchozí populistické vlády, která se k budoucím generacím chovala stylem „po nás potopa,“ komentuje květnové výsledky ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ke komentáři ministra financí lze snad jen dodat, že styl jejich chování by se dal spíše nazvat "potopa už za nás".